Pří nákupu nad 799 Kč dostanete vlastní lístek na Bradavický express ZDARMA!

Rozdíly mezi filmem a knihou Harry Potter, 2. část

Pozor, následující článek obsahuje spoilery! 

Jak jsme slíbili, tak také plníme. V následujícím blog postu budeme pokračovat v předchozím článku a rozvineme tak sérii hlavních rozdílů, které se mezi filmem a knihou vyskytují. Ti z vás, kdo první část nečetli, tak je k dispozici zde.

Naposledy jsme si rozebrali obecné rozdíly a poté se zaměřili na každý díl zvlášť. Projeli jsme Kámen mudrců, Tajemnou komnatu a skončili jsme u vězně z Azkabanu. Máme před sebou tedy ještě spoustu dílů a stejně tak spoustu rozdílně zfilmovaných, nebo vynechaných částí, tak hurá na ně!

 

 Albus Brumbal RIchard harris

 

Ohnivý pohár, který byl pro režiséry „Too hot to handle“

První shlédnutí filmu muselo být pro věrné a znalé Potterheady jistě velkým překvapením a do jisté míry i dost matoucí zážitek. Samotný děj je značně osekán, předělán a část scén je úplně vynechána.

Chybějící scény a postavy

Začneme na samotném začátku, kde jsou filmoví fanoušci ochuzeni o vyzvednutí Harryho u Dursleyových, které bylo v mnoha ohledech velmi vtipné a poprvé jsme se více setkali s produkty z dílny Freda a George – Kratochvilnými kouzelnickými kejkly. Před nástupem do Bradavické školy ještě stihneme navštívit famfrpálové mistrovství světa, kde jsme ochuzeni o celý zápas a nevychutnáme si tedy Vronského fintu Viktora Kruma v plné své kráse. Události během mistrovství jsou oproti knize také pojaty rozdílně a v celém filmu se například nesetkáme s domácí skřítkou pana Skrka, Winky, která v mnohých událostech sehrála důležitou roli. Nejsme ochuzeni jen o Winky, ale také o Ludo Pytlouna, vášnivého „gamblera“, se kterým Fred a George uzavřeli sázku na výsledek mistrovství a kterou jim nikdy nevyplatil, i když vyhráli. Ludo se po celou dobu trvání turnaje Tří kouzelníků také angažuje v Bradavicích a snaží se všelijak pomáhat Harrymu – že by na něj měl vsazeno?

Viktor Kurm a Hermion

Domácí skřítci

Nesetkáme se ani se skřítkem Dobbym, který v knize vystupuje poměrně často, jako zaměstnanec bradavické závodní kuchyně. Ale o té se také bohužel nedozvíte, pokud jste nečetli knihu. Dobby je v knize důležitý zejména před druhým úkolem, kdy je to právě on, kdo Harrymu opatří žaberník, místo Nevilla Longbotoma.

Vrátíme-li se k bradavické kuchyni, tak nesmíme zapomenout také na Hermionino hnutí S.p.o.ž.ú.s., neboli Spolek pro podporu občanské a životní úrovně skřítků. Ve čtvrtém díle se totiž Hermiona dozvídá, že v bradavické kuchyni pracují domácí skřítci bez nároku na mzdu (i když o ni sami o ni nestojí).

Rita Holoubková a vykoupení z Denního věštce

Z knihy se také dozvíme více k pozadí Rity Holoubkové, a to sice jak je možné, že má vždy k dispozici nejnovější informace pro Denní věštec. Rita je totiž neregistrovaným zvěromágem, který na sebe beru podobu brouka. Díky tomu tak téměř nezpozorovaně sledovala dění v Bradavicích a psala o něm.

Rita Holoubková

Tohle jsou hlavní rozdíly mezi filmem a knihou Harry Potter a Ohnivý pohár. Kdybychom se chtěli rozepsat více, můžeme zmínit ještě pár věcí jako osud Bartyho skrka mladšího, lehce rozdílný průběh třetího úkolu v bludišti, upravený první úkol, kdy se Maďarský trnoocasý drak vůbec neutrhne ze řetězu a zůstává po celé dění v aréně a drobnou maličkost, kdy jsou prezentovány ve filmu školy Kruval a Krásnohůlky jako čistě chlapecké a dívčí, i když tomu tak dle knihy vůbec není.  

 

Harry Potter a Fénixův řád

Pátý díl, Fénixův řád, je z celé knižní série ten nejobsáhlejší. Nové vydání mají až osm set stran, a tak jsme tedy museli počítat s tím, že se všechny scény do filmu nevejdou a některé budou muset být vynechány, upraveny a sestříhány. O jak moc velké zásahy do původního díla se jednalo posuďte sami.

Famfrpál 

Po ošizení nás diváků o famfrpálové finále mistrovství světa v předchozím díle se bohužel ani ve Fénixově řádu nedočkáme žádného famfrpálového utkání. Což je skutečně škoda, diváci tak přichází o zajímavé chvíle, kdy Dolores Umbridgeové zakáže Harrymu hrát a Nebelvírský tým si tak musel po pěti letech hledat nového chytače, kterým se stala Ginny Weasleyová. Přicházíme také o Ronovu premiéru jako nebelvírského brankaře, která nakonec vedla k úspěchu a zisku famfrpálového poháru pro Nebelvír.

Ron a Famfrpál

 

Kráturova lež

S domácím skřítkem Siriuse Blacka, Kráturou, se seznámíme hned z úvodu v hlavním štábu Fénixova řádu, na Grimauldově náměstí 12. Dále se ale už ve filmu nevyskytuje, i když právě on nese velký podíl na smrti Siriuse. Když má totiž Harry vidiny, že je Sirius v nebezpečí na odboru záhad na ministerstvu kouzel, použije krb profesorky Umbridgeové aby se přesvědčil, zda je tomu pravda. V domě narazí ale jen na Kráturu, který mu zalže, že Sirius v domě není, a tak zpečetí jeho osud. Mimochodem, k této scéně dle knihy předchází pompézní odchod Freda a George ze školy, aby odvedli pozornost Umbridgeové a Harry se tak dostal k jejímu krbu. Ve filmu to zohledněno není a jejich útěk tak neměl žádný vyšší smysl.

Hagridova mise

Ve filmu se bohužel nedočkáme napínavého Hagridova vyprávění, kde byl polovinu školního roku a proč za něj musela zaskakovat profesorka Červotočková. Vydal se totiž s Madame Maxime na vyjednávání s jeho rodem, s obry. Právě při tomto putování objevil svého bratra, Drápa, kterého následně ukrýval v zapovězeném lese.

Hagrid a Madame Maxim

 

Nemocnice svatého Munga

Po tom, co byl Artur Weasley napaden Voldemortovým hadem Naginim, byl poslán do kouzelnické nemocnice u svatého Munga, kam se za ním Harry s Hermionou a Weasleyovými vypravili. V nemocnici nenajdou jen zraněného Artura, ale potkají zde i svého spolužáka Nevilla s jeho rodiči, kteří byli brutálně mučeni Belatrix Lestrangeovou. Jedná se o dojemnou scénu, která více odkrývá pozadí Nevilla Longbottoma. Nevillovi rodiče ale nejsou jediní, na koho narazí. Setkají se také se starým známým Zlatoslav Lockhartem, jehož pamět je stále značně poškozena.

 

Nevillovi rodice

 

Chybějící postavy

Pátý díl je dílem mnoha grandiózních efektů, scén a scenérii. Možná právě proto nezbyl rozpočet na pár herců navíc a ve filmu jsme museli oželet pár postav. Neseznámíme se s Mundungusem Fletcherem, nepotkáme nám dobře známou Ritu Holoubkovou, nebo nám nebyla představena kamarádka Cho Changové Marietta Edecombeová, která dle knihy prozradila tajemství Brumbálovy armády namísto Cho. Ve filmu se nesetkáme ani s kentaurem Firenzem, který převezme hodiny jasnovidectví po Sybile Trelawneyové a domácím skřítkem Dobbym, který Harrymu poradí s výukovou mísntostí pro Brumbálovu armádu. Ve filmu je namísto toho objevena Nevillem.

Odbor záhad

Že vám přišel Odbor záhad záhadným? Tak počkejte, až si přečtete knihu, to bude teprve to pravé záhadno. V knize prozkoumáme daleko více podivných místností, jako například místnost plnou mozků s chapadly, kde se jeden z mozků přichytí na Rona a začne ho dusit. Dále partička BA navštívila místnost, kde byli uschovány všechny obraceče času. Během souboje se Smrtijedy je ale tato místnost i se všemi obraceči zničena.

Ani jeden nemůže žít, jestliže druhý zůstává naživu…

Tajná zbraň, ona věštba, okolo které se celý pátý díl točil byla ve filmu vysvětlena poněkud stroze. V knize si vyjímečně udělá Brumbál na Harryho o 5 minut více času a více mu věštbu vysvětlí. Vysvětlí mu také, proč musí zůstávat do své plnoletosti u Dursleyových, jak je Nevillův osud blízký tomu Harryho, nebo jak poprvé Brumbál slyšel onu věštbu od profesorky Trelawneyové.

Závěr

Tohle je prozatím vše a pomalu se blížíme do finiše, kde se v posledních dílech série: Rozdíly mezi filmem a knihou podíváme na šestý díl, Prince dvojí krve a samozřejmě také díl sedmý, Relikvie smrti! Mezitím si můžete projet naše starší články a dozvědět se další zajímavosti ze světa kouzel Harryho Pottera. Pokud se Vám článek líbil, chtěli byste ho nějak doplnit, nebo máte nápad na téma, které by vás zajímalo, tak nám dejte vědět níže do komentářů.