Při nákupu nad 699Kč vlastní lístek na Bradavický express ZDARMA!

Harry Potter a Fénixův řád a zajímavosti, které jste možná (ne)věděli!

Pátý díl Harryho Pottera, Fénixův řád, je s 896 stránkami nejdelší knižní předlohou z celé série, kterou J.K. Rowlingová sepsala. Kniha vyšla už v roce 2003 a za pouhých 24 hodin od jejího vydání se prodalo přes 5 miliónů kopií. Rowlingová si dala s 5. dílem relativně na čas, jelikož kniha vyšla až 3 roky po vydání Ohnivého poháru, což je v celé sérii nejdelší odmlka. Filmové podoby se díl dočkal v roce 2007. Bylo už od začátku jasné, že ne všechny scény a postavy se do filmu vejdou. Hlavní rozdíly mezi filmem a knihou jsme pro Vás sepsali v článku "Harry Potter a rozdíly mezi filmem a knihou, 2. část".

Nyní se už podíváme na zajímavosti, které 5. díl, Harry Potter a Fénixův řád přináší.

Zajímavosti, které jste možná (ne)věděli

 • I přes to, že je kniha se svými 896 stránkami (Americká verze) a 766 stránkami (Britská verze) nejdelší knihou z celé série, je Film Harry Potter a Fénixův řád druhým nejkratším filmovým ztvárněním. Scénáristé a režisér Yates se při vysvětlení tohoto faktu odvolali na Rowlingovou, která jim dala úkol, že chce zkrátka vidět dobrý film a dala jim svolení, aby udělali cokoli, co považují za nutné pro vytvoření skvělého filmu.

 • V celém 5. dílu chybí postava Rity Holoubkové, novinářky z Denního Věštce, která se poprvé objevila v Ohnivém Poháru (kde ve filmu byla její role také značně osekána)

 • Poprvé se ve filmu setkáváme s Lenkou Láskorádovou, kterou hrála herečka Evanna Lynch. Evanna neměla hereckou historii a o roli se ucházela „jen pro zábavu“. Jakožto obrovská fanynka Harryho prostě chtěla být součástí natáčení a alespoň zkusit konkurz. Roli získala (z více než 15.000 dívek zúčastněných na konkurzu!) díky jejím hlubokým znalostem Lenky a celého světa kouzel.

Lenka Láskorádová Fénixův řád

 • Ve Fénixově řádu (filmu) se opět nedočkáme žádného Famfrpálového utkání.

 • Daniel Radcliffe (Harry Potter) musel během natáčení nosit paruku, jelikož si kvůli jiné roli ostříhal vlasy na krátko, což se neshodovalo s Harryho vizáží.

 • Helena Bonham Carter (Bellatrix Lestrange) při jedné scéně protrhla svou hůlkou ušní bubínek Matthewovi Lewisovi (Neville Longbottom).

 Bellatrix Lestrange a Neville Longbottom

 • Daniel a Katie Leung (Harry a cho Chang) byli oba velmi nervózní z jejich „líbací“ scény. Katie prý před natáčením několik dní nespala a Daniel žvýkal celý den před natáčením žvýkačky, aby Měl dokonalý dech. Podle Katie byl nakonec Daniel v líbání velmi dobrý.

 • Filmové kulisy Ministerstva kouzel trvalo postavit dlouhých 22 týdnů (!) a přitom ve filmu byly vidět necelých 10 minut.

 • Dům na Grimmauldově náměstí 12 byl postaven od základu pro potřeby natáčení, jelikož to prý bylo levnější, než si dům pronajímat a upravovat.

 • Celé natáčení se muselo na 2 měsíce (květen a červen) pozastavit, aby dětští herci mohli do školy a splnili tak všechny závěrečné zkoušky.

 • Během natáčení si Daniel „odskočil“ odehrát jedno divadelní představení s názvem Equus. Hru navštívil pro podporu i jeho filmový nepřítel Alan Rickman a autorka knihy J. K. Rowlingová. Během představení se nicméně nastala zvláštní situace, kdy někdo z diváků hodil po Danielovi sovu. Ten den se Daniel poprvé u Rowlingové zajímal, zda Harry zemře. Ta mu prostě odpověděla: „Neboj se, budeš mít svou umírající scénu“.

 • Ve filmu chybí plno postav i scén, například pak kentaur Firenze, jako nový učitel jasnovidectví, Rita Holoubková, Zlatoslav Lockhart (ano, opravdu Lockhart!), důležitá scéna v nemocnici U svatého Munga, která více poodkrývá charakteristiku postavy Nevilla, dále pak místnost s mozky na ministerstvu kouzel a další. Hlavní rozdíly jsme Vám sepsali v článku zde.

 

 • Ve filmu Harry Potter a Fénixův řád se objevilo plno nových herců. Ať už zmíněná Helena Bonham Carter (Bellatrix Lestrange), nebo Evanna Lynch (Lenka Láskorádová), tak i George Harris (Kingsley Pastorek), Natalia Tena (Nymphadora Tonks) a Kathyn Hunter jako paní Figgová.

 • Nové postavy Bellatrix Lestrangeová a Nymphadora Tonksová jsou spolu s Narcisou Malfoyovou příbuzné. Bellatrix a Narcisa jsou sestry a Nymphadora je jejich sestřenice.

 

Už příští sobotu (3.2.2024) bude Harry Potter a Fénixův řád opět vysílaný v televizi, díky čemuž si budeme moci všechny naše oblíbené scény znovu připomenout. Tak si nezapomeňte připravit Bertíkovy fazolky tisíckrát jinak a naladit si televizi Nova.  A jak jste na tom byli vy, věděli jste vše, nebo pro vás bylo něco novinkou?

 Harry Potter a Fénixův řád meme