Pří nákupu nad 799 Kč dostanete vlastní lístek na Bradavický express ZDARMA!

Seznam všech kouzel z Harryho Pottera

Úplný seznam kouzel z Harryho Pottera

Kouzelný svět Harryho Pottera je plný magie, kouzelných tvorů, předmětů a relikvií, ale hlavně také a především kouzel. V knihách a filmech o dospívajícím čaroději Harrym Potterovi se vyskytuje přes 80 kouzel, se kterými se všemi seznámíme. V kouzelnickém světe je kouzel ale daleko více, odhadem až k několika stovkám. Záleží také na šikovnosti kouzelníka si každé kouzlo přizpůsobit a něco mu přidat, nebo ubrat, čímž se celkový počet kouzel značně navyšuje.

S těmi úplně nejznámějšími a nejzákladnějšími kouzly jsme vás již seznámili v našem předchozím článku Nejznámější kouzla z Harryho Pottera. Nyní se budeme věnovat tématice kouzel více ze široka a probereme si všechna kouzla z Harryho Pottera dle abecedy. 

(Tip pro vyhledávání – pokud vás zajímá jen účinek nějakého kouzla, jehož název už znáte, stačí zadat klávesovou zkratku ctrl+f a napsat název kouzla)

Nyní konec povídání a jdeme se podívat na všechna známá kouzla z Harryho Pottera, máme před sebou pořádný seznam!

 

A

Accio

Přivolávací kouzlo, které přivolá předmět směrem ke kouzelníkovi. Používáme ho v kombinaci s názvem předmětu, který chceme přivolat, například accio kniha. Formule pochází z latiny a znamená „přivolávám“, nebo také „akce“. Hůlkou se míří k předmětu, který chceme přivolat. Vyvolané kouzlo nemá žádné doprovodné efekty (hluk, dým, zbarvení, ..). V knize se objevuje již v prvním díle, známým se hlavně stalo až v díle 4., kdy ho Harry použil na přivolání koštěte při plnění prvního úkolu. Kouzlo bylo také často využíváno v díle 7. při hledání Viteálů. Nicméně na Viteály je toto kouzlo krátké, jelikož jsou očarovány černou magií.

Aquamenti

Kouzlo Aquamenti slouží k vytvoření proudu vody. Stačí zaměřit hůlku na cíl a vyslovit zaklínadlo "Aquamenti", a z konce hůlky se začne valit voda. Toto kouzlo je užitečné pro získání pitné vody nebo pro hašení ohně.

Alerte Ascendere

Jde o kouzlo, které svým efektem vymrští cíl vysoko do vzduchu. Nám je známé, když bylo použito Zlatoslavem Lockhartem ve 2. dílu, Tajemné komnatě, při kouzelnickém souboji na hada, kterého vyčaroval Draco Malfoy. Nicméně na hada nemělo velký efekt a spíše jej rozzuřilo.

Alohomora

Kouzlo Alohomora slouží k odemknutí zavřených dveří a zámků. Stačí zaměřit hůlku na zámek a vyslovit zaklínadlo "Alohomora", a zámek se odemkne. Toto kouzlo je velmi užitečné pro průnik do uzavřených prostor nebo pro rychlé odemčení zámků. Jedná se o velmi populární a oblíbené kouzlo mezi filmovými nadšenci, svědčí tomu řada předmětů, které jsou se zaklínadlem Alohomora vytvořena – například Rohožka před dveře „Alohomora“. Posuďte samy, není to kouzelné?

Amato Animo Animato Animagus

Kouzlo, které používají zvěromázi ke svojí přeměně. Před pronesením formule je třeba přiložit hůlku na srdce toho, kdo kouzlo sesílá, který musí vypít lektvar známý jako Animagus. Na tento lektvar je třeba mimo jiné list mandragory, který dotyčný musí mít měsíc v ústech. Pokud jej spolkne nebo vyndá, zaklínadlo se nepodaří a musí začít od začátku.

Amnesia

Kouzlo, které způsobuje ztrátu paměti.

Anapneo

Zaklínadlo Anapneo slouží k odstranění překážky z dýchacích cest cíle. Stačí zaměřit hůlku na osobu a vyslovit zaklínadlo "Anapneo", a dýchací cesty cíle se uvolní. Toto kouzlo je užitečné pro poskytnutí první pomoci osobě, která má potíže s dýcháním.

Anteocula

Kouzlo promění vlasy vašeho cíle v parohy.

Aparecium

Kouzlo Aparecium se užívá k odhalení neviditelného inkoustu nebo neviditelných nápisů. Hůlku přiložíte na povrch a vyslovíte zaklínadlo "Aparecium", načež se vám odhalí skrytý text. Kouzlo je užitečné pro čtení tajných zpráv nebo neviditelných záznamů.

Aqua Carcerem

Po zasáhnutí soupeře tímto kouzlem se u soupeře objeví koule vody, která ho do sebe uzavře a soupeř po dobu zhruba půl minuty bude nehybně stát v kouli z bubliny.

Aqua Erupto

Vykouzlí silný proud vody z konce hůlky. Jedná se o pokročilejší stupeň kouzla Aquamenti.

Arania Exumai

Kouzlo proti pavoukům. V druhém díle ho použil poprvé Tom Raddle (Lord Voldemort) proti Aragogovi, později ho použil i Harry proti pavoukům ze Zapovězeného lesa. Toto kouzlo působí pouze na pavouky. Araneae jsou latinsky pavouci.

Arania sortia

Vyvolá z hůlky pavouky. Obzvlášť (ne)oblíbené kouzlo Rona Weasleyho.

Aresto momentum

Kouzlo jenž velmi zpomalá pád. Použito Hermionou v pátém díle při útěku ze Síně věšteb a v sedmém díle při vloupání se do Gringottovic banky. Je známo také jako polštářové kouzlo. Kouzlo bylo také užito Albusem Brumbálem ve 3. díle, když Harry padal z koštěte při famfrpálovém utkání proti Mrzimoru.

Ascendio

Kouzlo podobné tryskovému pohonu. Ascendio použil Harry ve 4. díle, když potřeboval vyskočit z jezera. Odvozeno od latinského slovesa ascendo – jít vzhůru, zdvihat se, vystoupat.

Assa in tuo suco

Kletba „usmaž se ve vlastní šťávě“. Zasažený člověk se začne potit a následně ve svém potu smažit. Jedná se o bolestivý druh mučící kletby.

Apparate

Kouzlo Apparate slouží k teleportaci, což umožňuje kouzelníkovi okamžitě se přemístit z jednoho místa na druhé. Užívá se především pro teleportaci kouzelných předmětů. Stačí zaměřit hůlku na cíl a jasně si představit místo, kam chcete přejít, a vyslovit zaklínadlo "Apparate". Toto kouzlo vyžaduje značnou kouzelnickou zkušenost a je předmětem omezení ministerstva kouzel, aby se zabránilo nežádoucímu použití.

Avada Kedavra

Kouzlo Avada Kedavra, také známé jako "Prokletí smrti", slouží k okamžitému usmrcení cíle. Stačí zaměřit hůlku na osobu a vyslovit zaklínadlo "Avada Kedavra", a cíl okamžitě zemře. Toto kouzlo je nejtemnějším a nejnebezpečnějším kouzlem ze všech, a použití tohoto kouzla je zakázáno zákonem. Jedná se o to vůbec nejtemnější kouzlo a je jednou ze 3 kleteb, které se nepromíjejí.

Avis

Vykouzlí zpívající ptáčky.

Avifors

Zaklínadlo Avifors je kouzlo, které přemění cíl v ptáka, nebo netopíra.

 

B

Bombarda

Bombarda slouží k vyvolání exploze na povrchu nebo předmětech. Stačí zaměřit hůlku na cíl a vyslovit zaklínadlo "Bombarda", a dané místo exploduje. Toto kouzlo je velmi silné a může být použito pro bojové účely nebo pro vytváření cest skrze překážky.

Brachiium Emendo

Kouzlo Brackium Emendo slouží k léčení zlomených kostí. Stačí zaměřit hůlku na zraněné místo a vyslovit zaklínadlo "Brackium Emendo", a zlomená kost se začne zahojovat. Toto kouzlo je užitečné pro první pomoc při zlomeninách. Znát ho můžeme opět z druhého dílu, Tajemné komnaty, kdy ho ne příliš šikovně použil Zlatoslav Lockhart na Harryho zlomenou ruku.

Bona hasamentu

Hojivé kouzlo, které vynalezl Severus Snape.

Brachaibindo

Zaklínadlo na spoutání nepřítele. Je výrazně slabší než zaklínadla Pouta na tebe! nebo Petrificus totalus.

 

C

Calvorio

Kouzlo vyvolá okamžitou ztrátu vlasů u protivníka.

Cantis

Kouzlo nutí protívníka nekontrolovatelně zpívat.

Capacious Extremis

Nezjistitelné zvětšovací kouzlo, zvětší vnitřní prostor nádoby, nebo jakéhokoli jiného vnitřního prostoru, přičemž vnější dimenze zůstane stejná. Tím výrazně zvýší například kapacitu malé tašky, nebo kabelky (Hermionina kabelka), použito Hermionou Grangerovou v sedmém díle (knize i filmu). Patrně bylo též použito na stany na famfrpálovém mistrovství světa.

Carpe Retractum

Kouzlo Carpe Retractum slouží k chytání a tahání předmětů kouzelníka. Stačí zaměřit hůlku na cíl a vyslovit zaklínadlo "Carpe Retractum", a kouzelník může přitáhnout předmět k sobě nebo naopak odhodit. Toto kouzlo je užitečné pro manipulaci s předměty na dálku.

Cave Inimicum

Ochranné kouzlo. Pravděpodobně varuje před příchodem nepřátel. Latinsky doslova znamená pozor na nepřátele. Používala ho Hermiona v 7. díle na místo, kde stanovali.

Cistem Aperio

Kouzlo pro otvírání beden a truhel. Známé nám je z 2. dílu, kdy ho použil Tom Raddle na bednu, ve které Hagrid schovával Aragoga.

Colloshoo

Kouzlo vytvoří pod nohama oběti lepivou látku, která způsobí, že boty oběti se okamžitě přilepí k podlaze.

Colovaria

Kouzlo přeměňující barvu cíle..

Colloportus

Zaklínadlo Colloportus slouží k silnému uzamčení dveří a zámků. Stačí přiložit hůlku na zámek a vyslovit zaklínadlo "Colloportus", a zámek se uzamkne. Toto kouzlo je užitečné pro zabezpečení prostorů nebo předmětů.

Confundo

Kletba Confundo, také známá jako "Kletba zmatení", slouží k způsobení zmatení cíle. Stačí zaměřit hůlku na osobu a vyslovit zaklínadlo "Confundo", a cíl začne jednat zmateně a nejistě. Toto kouzlo je užitečné pro manipulaci s nepřáteli nebo pro odvedení pozornosti.

Confringo

Kouzlo Confringo slouží k vyvolání exploze, která poškodí nebo zničí cíl. Toto kouzlo je velmi silné a může být použito pro bojové účely.

Confundus

Kouzlo Confundus slouží k zasazení zmatení cíle. Toto kouzlo je často používáno v kouzelnických sportech, aby se zmátli soupeři, i když se jedná o nelegální taktiku.

Crinus Muto

Kouzlo měnící barvu vlasů.

Crucio

Kouzlo Crucio, také známé jako "Prokletí mučení", slouží k mučení cíle. Stačí zaměřit hůlku na osobu a vyslovit zaklínadlo "Crucio", a cíl pocítí extrémní bolest. Jedná se o velmi mučivé kouzlo. Kouzlo je velmi oblíbené mezi Smrtijedy. Jedná se o další ze 3. kleteb, které se nepromíjejí.

D

Defensio

Obranné kouzlo.

Deferzo

Kouzlo způsobující okamžité zmenšení předmětu.

Defodio

Drtící kouzlo. Kouzlo působí na cíl obrovský tlak, a tak ho nakonec zničí V 7. díle bylo použito při útěku Harryho, Rona a Hermiony z Gringottovy banky.

Deletrius

Kouzlo Deletrius slouží k vymazání stopy po použití kouzla Prior Incantato. Stačí zaměřit hůlku na cíl a vyslovit zaklínadlo "Deletrius", a stopy po posledním použitém kouzlu se vymažou. Toto kouzlo je užitečné pro zamezení odhalení použitých kouzel.

Densaugeo

Kouzlo Densaugeo slouží k zvětšení zubů cíle. Toto kouzlo je spíše jako zábava nebo legrace. Nám je známé ze 4. dílu kdy jím Draco Malfoy zasáhl Hemrionu při hodině lektvarů Severuse Snapea.

Deprimo

Kouzlo vytvářející obrovský tlak na povrch cíle. Kouzlo má stejné účinky jako Defodio.

Depulso

Odpuzující kouzlo, je opakem kouzla Accio.

Descendo

Kouzlo Descendo slouží k způsobení sestupného pohybu u předmětů nebo osob. Stačí zaměřit hůlku na cíl a vyslovit zaklínadlo "Descendo", a cíl začne klesat dolů. Toto kouzlo je užitečné pro manipulaci s výškovými rozdíly nebo pro snížení předmětů na zem.

Diffindo

Kouzlo Diffindo slouží k rozříznutí nebo rozdělení předmětů. Toto kouzlo je užitečné pro manipulaci s látkami nebo pro vytváření průchodů skrze překážky.

Duro

Kouzlo Duro slouží k proměně pevných materiálů na křehké a lámavé. Toto kouzlo je užitečné pro průnik do uzavřených prostor nebo pro oslabení nepřátelských obran.

Diminuendo

Kouzlo, které zmenšuje objekty. Použil ho při tréninku Brumbálovy armády Nigel Wolpert v Komnatě nejvyšší potřeby v 5 dílu. Je podobné kouzlu Reducio.

Dissendium

Kouzlo, které vám odhalí tajné vchody. Bylo použito na otevření hrbu sochy jednooké čarodějnice, který je vchodem do tajné chodby (o té se Harry dozvěděl z Pobertova plánku) z Bradavic do sklepa Medového ráje v Prasinkách, kam Harry rád chodil na Máslový ležák. Kouzlo je podobné zaklínadlu Revelio 

Draconifors

Přemění cíl v draka. Jedná se o těžké kouzlo, pokud ho provádí nezkušený čaroděj, výsledkem je povětšinou malý roztomilý dráček.

Ducklifors

Přemění cíl v kachnu.

E

Ebublio

Kouzlo, které uvězní nepřátele (nebo i přátele) ve velké, pevné, bublině. Seslání kouzla je doprovázeno efektivním fialovým plamenem. Kouzlo nemůže zachytit více cílů najednou, tento efekt více-záchytnosti umí pouze Ebublio maxima.

Ebublio Maxima

Kouzlo je velice podobné kouzlu Ebublio, ale bublina má možnost zachytit více cílů najednou.

Enervate

Probudí člověka z bezvědomí. Je to proti kouzlo proti Omračujícímu kouzlu Stupefy. Je doprovázeno červeným světlem. Někdy bývá uváděno jako Rennervate.

Engorgio

Kouzlo Engorgio slouží k zvětšení předmětu nebo tvora. Stačí zaměřit hůlku na cíl a vyslovit zaklínadlo "Engorgio", a cíl se zvětší. Toto kouzlo je užitečné pro zvětšení předmětů pro lepší viditelnost nebo pro zvětšení potravy.

Engorgio Skullus

Kouzlo Nerovnoměrně zvětší hlavu cíle. Protikouzlem je kouzlo Redactum Skullus.

Entomorphis

Kletba přeměňující cíl v hmyz. Funguje ale jen na velmi krátkou dobu.

Epidior

Kouzlo, které kolem vás a ostatních lidí ve vaší blízkosti snese kouli žlutých blesků, které vám zahojí lehká zranění.

Episkey

Kouzlo Episkey slouží k léčení mírných zranění nebo zlomenin. Stačí zaměřit hůlku na zraněné místo a vyslovit zaklínadlo "Episkey", a zranění se začne hojit. Toto kouzlo je užitečné pro první pomoc při menších úrazech.

Epoximise

Transformační kouzlo, které spojí dva cíle dohromady.

Erecto

Kouzlo Erecto slouží k vytvoření předmětu nebo konstrukce. Stačí zaměřit hůlku na místo a vyslovit zaklínadlo "Erecto", a předmět se objeví nebo konstrukce se postaví. Toto kouzlo je užitečné pro tvorbu různých staveb nebo předmětů.

Evanesco

Kouzlo Evanesco slouží k odstranění nebo zničení předmětu. Toto kouzlo je užitečné pro likvidaci nepotřebných nebo nebezpečných předmětů.

Everte Statim

Používá se pro odhození vašeho protivníka stranou. Řadí se mezi soubojová kouzla. Kouzlo můžeme znát z druhého dílu, kdy ho použil Draco Malfoy na Harryho při kouzelnickém souboji vedeném Zlatoslavem Lockhartem a Severusem Snapeem.

Expecto Patronum

Kouzlo Expecto Patronum slouží k vyvolání ochranného ducha, zvaného Patronus, který je schopen odrazit mozkomory a další temné bytosti. Stačí zaměřit hůlku na mozkomora a vyslovit zaklínadlo "Expecto Patronum". Je důležité při vyslovení této formule silně myslet na pozitivní a hezkou myšlenku. Následně se objeví patron, který začne mozkomora odpuzovat. Toto kouzlo vyžaduje silnou emocionální vazbu kouzelníka a je považováno za jedno z nejsilnějších obranných kouzel.

Expelliarmus

Kouzlo Expelliarmus, známé také jako "Kouzlo odzbrojení", slouží k odzbrojení cíle a vytržení hůlky z jeho rukou. Stačí zaměřit hůlku na osobu a vyslovit zaklínadlo "Expelliarmus", a hůlka cíle se vytrhne. Toto kouzlo je často používáno v soubojích, aby se nepřítel zbavil možnosti používat kouzla. Je to kouzlo, které je typické pro Harryho.

Expertonum

Ovládá oheň.

Expulso

Rychlé kouzlo, které funguje jako automatická puška. Člověka, kterého toto kouzlo zasáhne, čeká velmi nepříjemné pokračování. Toto kouzlo bylo použito v sedmém díle.

F

Fenesta

Ničí sklo na drobné střepiny. Použito ve filmu Fantastická zvířata a kde je najít.

Ferula

Vykouzlí ochranné obvazy a omotá je kolem zraněné části těla. Kouzlo bylo Použito ve 3. díle Lupinem na Rona

Fianto Duri

Spolu s Molly Weasleyovou a Horácem Křiklanem použil Filius Kratiknot toto ochranné kouzlo v sedmém díle filmu k vytvoření magické bariéry kolem Bradavic, která zpevnila již existující bariéru..

Fiat Lux

Vykouzlí slabé světlo v okolí kouzelníka.

(Fideliovo zaklínadlo)

Pro skrytí věci je nutná důvěryhodná osoba, která zná způsob, jak ji najít. Tohle kouzlo bylo použito k zamaskování mnoha míst, včetně sídla Fénixova řádu, domu Fleur a Billa a domu Potterových.. Fidelis znamená latinsky „věrný, spolehlivý, oddaný“.

Fiendfyre

Kletba vyvolá ohnivé démony, kteří ničí vše kolem sebe. Ohni se říká také zložár. Vincent Crabbe ji použil v sedmém dílu, když se střetl s Harrym, Hermionou a Ronem v Komnatě nejvyšší potřeby. Bohužel kouzlo uniklo z kontroly, zabilo Crabbea a zničilo diadém, který byl viteálem přeměněným Voldemortem z Havraspárůvým diadémem. Fiendfyre je také známý jako ďábelský oheň.

Finite Incantatem

Kouzlo Finite Incantatem slouží k zastavení činnosti kouzla na předmětu nebo osobě. Stačí zaměřit hůlku na cíl a vyslovit zaklínadlo "Finite Incantatem", a kouzlo na daném cíli bude zrušeno. Toto kouzlo je užitečné pro zastavení nepřátelských kouzel nebo pro ukončení nepříjemných efektů. Flagrante

Kletba, která způsobí, že očarovaný objekt popálí kohokoliv, kdo se jej dotkne.

Flagrate

Ohnivé čáry ve vzduchu jsou vykouzleny tímto kouzlem, které slouží k psaní do prostoru. V páté knize Hermiona použila ohnivé X k označení dveří vedoucích do místností na odboru záhad. Tato formule je odvozena z latinského slova "spálenina". V druhém díle pak Voldemort, zde známý jako Tom Raddle, pomocí tohoto kouzla napsal své jméno v tajemné komnatě.

Flipendo

Toto kouzlo je velmi podobné zaklínadlu Depulso, neboť odhazuje předměty, ale je vhodnější pro prvňáky a druháky na Bradavicích. Slovo "Flip" v angličtině znamená "otočit" nebo "odhodit". V hrách na motivy prvních dvou knih se toto kouzlo objevuje a existují i jeho variace - Flipendo Duo, které vystřelí mnoho kouzel Flipendo najednou v podobě roje modrých jisker, a Flipendo Tria, které má sílu odhodit mnoho oponentů najednou, tvoří malé tornádo.

Fugio

Když je předmět zasažen tímto kouzlem, nabude schopnost létat. Je často používáno pro košťata nebo koberce.

Fulgur Vestis

Toto kouzlo vykouzlí modrý blesk.

Fumos

Použitím tohoto kouzla z hůlky vystřelí proud temného kouře. Při použití varianty Fumos Duo je kouř dostatečně hustý na zakrytí skupiny lidí.

Furnunculus

Kouzlo Furnunculus slouží k vytvoření puchýřů nebo vyrážek na cíli. Stačí zaměřit hůlku na osobu a vyslovit zaklínadlo "Furnunculus", a na těle cíle se objeví nepříjemné puchýře. Toto kouzlo je spíše jako zábava nebo legrace.

 

G

Geminio

Kopírovací kouzlo, které Hermiona použila v sedmém díle na vytvoření duplikátu medailonku Salazara Zmijozela. Tímto kouzlem byl také zaklet obsah trezoru Lestrangeových, a každý dotek vytvořil kopie nerozpoznatelné od originálu. V českém vydání je toto kouzlo označováno jako Gemino, odvozeno z latinského slova "Gemini", což znamená dvojčata nebo blíženci.

Glacius

Zmrazovací kouzlo, které vytváří led ve směru hůlky. V třetím díle počítačové hry ho používali Harry a Hermiona. V latině slovo "glacies" znamená led. Posílená verze Glacius Duo je použitelná v duelu a zmrazí protivníka, podobně jako mnohem silnější Glacius Tria.

Glisseo

Kouzlo Glisseo slouží k proměně schodů na klouzavou skluzavku. Stačí zaměřit hůlku na schody a vyslovit zaklínadlo "Glisseo", a schody se změní na klouzavou skluzavku. Toto kouzlo je spíše jako zábava nebo užitečné pro rychlé sestupování z velkých výšek.

H

Herbifors

Toto kouzlo způsobuje růst květin na těle cíle, zejména na jeho hlavě.

Herbivicus

Kouzlo, které nutí rostliny okamžitě vyrůst.

Homenum Revelio

Jedná se o průzkumné kouzlo, které slouží k zjištění, zda se v domě nebo jiném prostoru nachází kouzelník.

Hop

Kouzlo, které zvedne koště. V knize je také používáno jako zaklínadlo "Vzhůru".

 

I

Illegibilus

Kouzlo učiní psaný text nečitelným.

Immobilus(v angl. Immobulus)

Jde o znehybňovací kouzlo. Hermiona ho použila na rarachy ve druhém díle a Lupin ve filmu "Harry Potter a vězeň z Azkabanu" na vrbu mlátičku. Slovo "Imobilní" znamená nepohyblivý..

Impedimenta

Pro zpomalení nebo zastavení cíle v pohybu slouží kouzlo Impedimenta. Stačí zaměřit hůlku na osobu nebo tvora a vyslovit zaklínadlo "Impedimenta", což způsobí, že cíl se zpomalí nebo úplně zastaví. Toto užitečné kouzlo lze využít k obraně proti útokům nepřátel nebo k zajistění úniku.

Imperio

Kouzlo Imperio, také známé jako "Kletba ovládnutí", slouží k ovládnutí vůle cíle a řízení jeho činů. Stačí zaměřit hůlku na osobu a vyslovit zaklínadlo "Imperio", a cíl bude plně pod kontrolou kouzelníka. Toto kouzlo je jedním ze tří "Kleteb smrti" a je zakázáno zákonem, protože zasáhnutá osoba ztrácí svou svobodnou vůli.

Infernum

Kouzlo, které vytváří mohutný kruh ohně kolem sesilatelova pohybu, směřující dle směru hůlky. Toto zaklínadlo bylo v šestém díle použito Albusem Brumbálem proti neživým.

Impervius

Kouzlo Impervius slouží k odolání vodě nebo jiným tekutinám. Toto kouzlo je užitečné pro ochranu před deštěm nebo pro plavání pod vodou.

Incarcerous

Kouzlo Incarcerous slouží k uvěznění cíle v lana nebo řetězech. Toto kouzlo je užitečné pro zadržení nepřátel nebo pro vytvoření pasti.

Incendio

Kouzlo Incendio slouží k zapálení ohně. Stačí zaměřit hůlku na cíl a vyslovit zaklínadlo "Incendio", a z cíle se vznítí oheň. Toto kouzlo je užitečné pro osvětlení a ohřev nebo pro vytvoření hořící bariéry.

Inanimatus Conjurus:

Toto kouzlo dokáže přeměnit různé druhy živočichů na jiné.

Incendio

Jedná se o zaklínadlo, které zapálí nebo nechá vzplanout nějaký předmět. Slovo Incendo znamená latinsky "zapaluji". Intenzivnější verze Incendio Duo a Incendio Tria umožňují přivolat zelený (Duo) nebo modrý (Tria) plamen o vyšší teplotě a velikosti než kouzlo Incendio.

Indicare

Po použití tohoto zaklínadla se hůlka začne chovat jako kompas, ukazující sever.

Inflatus

Toto kouzlo nafoukne cíl. Pokud je použito s dostatečnou silou, cíl se nafoukne, vybuchne a uvolní tucty barevných balónků.

 

K

Klihando

Po použití této kletby se zasaženému přilepí jazyk k patru a postižený nemůže mluvit. Toto kouzlo bylo vynalezeno Princem dvojí krve, Severusem Snapem. Bylo použito pouze v knize na Protivu. 

Kullomulium

Toto kouzlo v podobě oranžového nebo zeleného projektilu pronásleduje svůj cíl, dokud nenarazí na překážku nebo samotný cíl. Při nárazu způsobí podobné poškození jako Omračovací kouzlo.

 

L

Lacarnum Inflamari

Podpalovací kouzlo, které bylo použito Hermionou Grangerovou v prvním díle, když podpálila Snapeovi plášť při Famfrpálu.

Lapifors

Toto kouzlo růžové barvy přemění cíl v zajíce nebo králíka.

Legilimens

Kouzlo Legilimens slouží k prozkoumání myšlenek a emocí cíle. Stačí zaměřit hůlku na osobu a vyslovit zaklínadlo "Legilimens", a kouzelník získá přístup k myšlenkám a vzpomínkám cíle. Toto kouzlo je často používáno v průběhu výslechu nebo pro získání informací.

Levicorpus

Kouzlo Levicorpus slouží k zvednutí cíle za nohy a zavěšení ho vzduchem. Stačí zaměřit hůlku na osobu a vyslovit zaklínadlo "Levicorpus", a osoba se zvedne a visí vzduchem. Toto kouzlo je spíše jako zábava nebo legrace, ale může být použito i k ovládání nepřátel v souboji. Kouzlem se často bavil James Potter nebo Sirius black během jejich školních let, kdy ho používali na Severuse Snapea.

Liberacorpus

Toto kouzlo slouží jako protikletba ke kletbě Levicorpus a bylo vynalezeno Princem dvojí krve. Liberare znamená latinsky "uvolňovat" nebo "osvobozovat", zatímco corpus značí "tělo".

Locomotor

Jedná se o kouzlo mnohem silnější než Wingardium Leviosa, neboť dokáže zvedat a přenášet i živé tvory. Pro aktivaci je třeba vyslovit jméno cíle, například "Locomotor kufr".

Locomotor Mortis

Toto kouzlo slouží jako svěrací kouzlo. V prvním díle si ho Malfoy vyzkoušel na Nevillovi, což mělo za následek, že měl Nevillo spoutané nohy k sobě a mohl pouze skákat snožmo. Toto kouzlo se naučili také Ron s Hermionou, aby mohli zneškodnit Snapea, když soudcovali utkání mezi Nebelvírem a Mrzimorem ve famfrpálu. O existenci protikouzla není zatím nic známo. Latinsky slovo "locus" znamená místo, "motor" značí hybatel a "mortis" znamená smrti (2. pád).

Locomotor Wibbly

Toto kouzlo vyvolá záblesk červeného světla, který způsobí slabost v nohách cíle a ten poté spadne. Toto kouzlo je rovněž známo jako Kletba želatinových nohou.

Lumos

Kouzlo Lumos slouží k osvětlení špičky hůlky. Stačí zaměřit hůlku na cíl a vyslovit zaklínadlo "Lumos", a na konci hůlky se objeví světlo. Toto kouzlo je užitečné pro osvětlení temných prostor nebo pro použití jako světelný zdroj.

Lumos Maxima

Toto kouzlo vytváří oslňující světlo na špičce hůlky, které může být vrženo v podobě létající svítící koule, která osvětluje okolí.

Lumos Solem

Toto kouzlo vytváří oslnivý proud slunečního světla ze špičky hůlky. Hermiona ho použila v prvním díle, když pomáhala Ronovi z Ďáblova osidla (pouze ve filmu).

Lumos Duo

Tato modernější verze kouzla Lumos způsobí, že ze špičky hůlky vyzařuje extrémně jasný a intenzivní paprsek světla, který může být použit pro různé účely. Světí v bílé barvě, což je odlišuje od ostatních verzí kouzla Lumos. Například světlo tohoto kouzla donutilo vlkodlaky ustoupit a hinkypunky ztuhnout, takže může být použito jako štít.

 

M

Magicus Extremos

Toto kouzlo umožňuje kouzelníkovi po krátkou dobu sesílat mnohem silnější kouzla.

Melofors

Toto kouzlo zasáhne oranžovým paprskem oběť a uzavře její hlavu v dýni.

Meteolojinx Recanto

Kouzlo Meteolojinx Recanto slouží k ukončení kouzla změny počasí. Stačí zaměřit hůlku na oblast ovlivněnou kouzlem počasí a vyslovit zaklínadlo "Meteolojinx Recanto", a počasí se vrátí do normálu. Toto kouzlo je užitečné pro zastavení nežádoucích meteorologických efektů.

Mimblewimble

Toto kouzlo způsobí, že se jazyk oběti doslova zamotá a zabrání tak například vyzrazení určitého tajemství.

Mdloby na tebe

Také známé jako "Mdloby na vás", jedná se o omračovací kouzlo. V anglickém originále se používá zaklínadlo "Stupefy".

Mobilicorpus

Kouzlo Mobilicorpus slouží k pohybu bezmocného těla. Stačí zaměřit hůlku na tělo a vyslovit zaklínadlo "Mobilicorpus", a tělo bude poháněno kouzelníkem. Toto kouzlo je užitečné pro transport nemohoucích nebo pro uchopení těla nepřítele.

Molliare

Jedná se o polštářové kouzlo, které použili Albus Severus Potter a Scorpius Malfoy, když skákali ze střechy vlaku, který jel do Bradavic.

Mucus ad Nauseam

Toto kouzlo známé také jako "Hlen až do zhloupnutí" nebo "Kletba nudlí" způsobí po zásahu zeleným světlem vážné nachlazení, rýmu a extrémní zahlenění nosu.

 

Nox

Kouzlo Nox slouží k zhasnutí světla z hůlky. Stačí zaměřit hůlku na cíl a vyslovit zaklínadlo "Nox", a světlo na hůlce zhasne. Toto kouzlo je užitečné pro zatemnění prostoru nebo pro ukončení osvětlení.

 

O

Obliviate

Kouzlo Obliviate slouží k vymazání paměti cíle. Stačí zaměřit hůlku na osobu a vyslovit zaklínadlo "Obliviate", a cíl ztratí vzpomínky na určité události nebo informace. Toto kouzlo je často používáno k uklidnění nežádoucích svědků.

Obscuro

Toto kouzlo zakryje páskou oči cíle a je vhodné pro použití v duelech k rozptýlení soupeře.

Ocullus Reparo:

Jedná se o variantu kouzla Reparo. Toto kouzlo bylo použito na opravu Harryho brýlí.

Oppugno:

Kouzlo použité v šestém díle, když Hermiona poštvala hejno ptáčků vyčarovaných kouzlem Avis proti Ronu Weasleymu. Formule pochází z latiny a znamená "bojuji".

Orbis

Toto kouzlo je použitelné pouze na cíle ve vzduchu. Obklopí je vírem modrého světla a zaboří je do země.

Orchideous

Kouzlo, které vytvoří květiny na místě, kam ukazuje hůlka. Taktéž může být použito k přeměně cíle v květiny. Hermiona ho použila na hrob Harryho rodičů, kde vyčarovala věnec.

 

P

Partis Temporus

Toto kouzlo vytvoří mezeru v cíli. Pravděpodobně nefunguje na pevné objekty, ale je použitelné na magické bariéry a oheň. Bylo použito Brumbálem v šestém díle během úniku z jeskyně.

Perfendi

Kouzlo sloužící k uzamčení dveří. Jedná se tedy o opak kouzla Alohomora.

Pede Labetur

Zakopávací formule.

Perrikulus (Periculum)

Při použití tohoto kouzla vyletí z hůlky červená světlice. Bylo použito ve čtvrtém díle ve třetím úkolu. Latinské "Periculum" znamená nebezpečí a zde je bráno jako výkřik "Jsem v nebezpečí, žádám o pomoc".

Peskipiksi Pesternomi

V českém překladu známé jako "Peskirarach Pesternomi". Bylo použito ve druhém díle Zlatoslavem Lockarthem na cornwallské rarachy, ale není známo, zda má toto kouzlo nějaký účinek.

Petrificus Totalus

Kouzlo Petrificus Totalus, známé také jako "Kletba ochrnutí", slouží k ochromení cíle a znehybnění jeho těla. Stačí zaměřit hůlku na osobu a vyslovit zaklínadlo "Petrificus Totalus", a cíl bude bez pohybu a schopnosti reagovat. Toto kouzlo je užitečné pro zneškodnění nepřátel nebo pro zabezpečení prostoru. Známe užití tohoto kouzla je v prvním díle, Kameni mudrců, kdy ho Hemriona použila proti kamarádovi Nevillovi.

Piertotum Locomotor

Toto kouzlo profesorka Minerva McGonagallová použila v sedmém díle k oživení bradavických soch, aby pomohly s obranou hradu. Latinské slovo "petra" znamená skála, "totus" je celý, "locus" je místo a "moto" znamená pohybovat se. Tímto kouzlem tak v podstatě doslova oživila celé místo a dala sochám život.

Point Me

Kouzlo Point Me, také známé jako "Kouzlo kompasu", slouží k indikaci severního směru. Stačí zaměřit hůlku na sebe a vyslovit zaklínadlo "Point Me", a hůlka se postaví do polohy ukazující severní směr. Toto kouzlo je užitečné pro orientaci v neznámém terénu.

Portus

Toto kouzlo přemění jakýkoliv předmět v přenášedlo. Poprvé ho použil Albus Brumbál v pátém díle v ředitelově pracovně, aby dostal Weasleyovy a Harryho v pořádku na Grimmauldovo náměstí 12. Portare znamená latinsky přemísťovat.

Pouta na tebe

Také známé jako "Pouta na vás", jedná se o poutací kouzlo. V anglickém originále se používá zaklínadlo "Incarcerous".

Prior Incantato

Kouzlo Prior Incantato slouží k odhalení posledního použitého kouzla na hůlce. Stačí zaměřit hůlku na cíl a vyslovit zaklínadlo "Prior Incantato", a na hůlce se objeví zobrazení posledního kouzla, které bylo provedeno. Toto kouzlo je užitečné pro odhalení nedávno použitých kouzel a identifikaci nepřátel.

Protego

Kouzlo Protego slouží k vytvoření ochranné bariéry, která odráží kouzla a útoky. Stačí zaměřit hůlku na cíl a vyslovit zaklínadlo "Protego", a před kouzelníkem se objeví ochranný štít. Toto kouzlo je užitečné pro obranu proti nepřátelským kouzlům a útokům.

Protego Totalum

Toto je silnější varianta Štítového kouzla, která ochrání menší území po delší časový úsek před vetřelci. V sedmém díle použila Hermiona Protego Totalum k ochraně jejich tábora.

Protego Horribilis

Toto je silnější Štítové kouzlo určené pro obranu velkého území proti černé magii. Profesor Filius Kratiknot ho použil během bitvy o Bradavice.

Protego Inimisium

Toto kouzlo absorbuje kouzla, která byla na vás použita, a ukládá je na špičku vaší hůlky. Poté můžete tato kouzla poslat zpět protivníkovi.

Pulírexo

Čisticí kouzlo. Bylo použito v pátém díle Nymphadorou Tonksovou k vyčištění Hedvičiny klece. V anglickém originálu zní Scourgify.

  

Q

Quietus

Kouzlo pro ztlumení hlasu na původní sílu (protikouzlo ke kouzlu Sonorus). V latině znamená tichý.

 

R

Redactum Skullus

Toto kouzlo zmenšuje hlavu cíle. Je také protikouzlem kouzla Engorgio Skullus.

Reducio

Způsobuje zmenšení předmětu. Pokud je použito jako protikouzlo ke kouzlu Engorgio, předmět se zmenší na původní velikost.

Reducto

Kouzlo Reducto slouží k vyvolání velmi silné exploze, která poškodí nebo zničí cíl. Stačí zaměřit hůlku na cíl a vyslovit zaklínadlo "Reducto", a na daném místě se objeví obrovská exploze. Toto kouzlo je extrémně silné a může být použito pro destrukci překážek nebo v bojových situacích.

Relashio

Kouzlo Relashio slouží k odtržení předmětu nebo tvora od cíle. Stačí zaměřit hůlku na předmět nebo tvora a vyslovit zaklínadlo "Relashio", a předmět nebo tvor se oddělí od cíle. Toto kouzlo je užitečné pro odstranění nežádoucích předmětů nebo pro osvobození se od útočících tvorů.

Rennervate

Kouzlo Rennervate slouží k obnovení vědomí a procitnutí nebo oživení z bezvědomí. Stačí zaměřit hůlku na osobu a vyslovit zaklínadlo "Rennervate", a osoba se probere a získá zpět vědomí. Toto kouzlo je užitečné pro první pomoc při bezvědomí.

Reparo

Kouzlo Reparo slouží k opravě rozbitých nebo poškozených předmětů. Stačí zaměřit hůlku na poškozený předmět a vyslovit zaklínadlo "Reparo", a předmět se začne opravovat. Toto kouzlo je užitečné pro opravu zbraní, nábytku a dalších materiálů.

Reparifarge

Kouzlo, které slouží k navrácení transfigurovaných objektů zpět do jejich původního stavu.

Reparifors

Kouzlo, které účinně zahojí škody způsobené kouzly, jako je paralýza nebo otrávení.

Repellentus

Kouzlo, které účinně odpuzuje vodu a další tekutiny. Hermiona Grangerová ho použila na brýle Harryho Pottera během famfrpálového zápasu (jen v knize).

Repello Inimicum

Kouzlo, které odpuzuje nepřátele. Často se používá v kombinaci s protego maxima a fianto duri. Bylo použito v sedmém díle při budování magického štítu na ochranu Bradavic.

Repello Mudletum (v anglickém originále Repello Muggletum)

Toto kouzlo udržuje mudly dál od místa, které bylo tímto kouzlem zabezpečeno. Hermiona ho používala v sedmém díle k zabezpečení místa, kde stanovali, a ve velkém bylo použito na mistrovství světa ve famfrpálu.

Repleo

Kouzlo, které naplní prázdnou nádobu tekutinou, která se v ní nacházela původně.

Revelio

Odhalující kouzlo, které odhalí předměty nebo informace. Varianta Specialis revelio odhaluje, zda je daný předmět kouzelný. Používáno Hermionou v šestém díle na Harryho učebnici Přípravy lektvarů pro pokročilé. Homenum revelio odhaluje přítomnost lidí.

Revertis Fortis

Kouzlo, které srazí soupeře do dálky.

Rictusempra

Kouzlo Rictusempra vyvolává smích u cíle. Stačí zaměřit hůlku na osobu a vyslovit zaklínadlo "Rictusempra", a cíl se začne smát. Toto kouzlo slouží spíše jako zábavný prvek.

Riddikulus

Kouzlo Riddikulus slouží k přeměně hrůzostrašných bytostí nebo předmětů v něco směšného. Stačí zaměřit hůlku na hrůzostrašný tvor nebo předmět a vyslovit zaklínadlo "Riddikulus", a cíl se změní do komické podoby. Toto kouzlo je klíčové pro obranu proti boggartům, kteří představují největší obavy a strachy kouzelníka. 

 

S

Salvio Hexia

Kouzlo Salvio Hexia slouží k ochraně proti temným kouzelným útokům a zaklínadlům. Stačí zaměřit hůlku na sebe nebo na cíl a vyslovit zaklínadlo "Salvio Hexia", a bude vytvořen ochranný štít. Toto kouzlo je užitečné pro obranu proti nepřátelským útokům a pro zabezpečení prostoru.

Scourgify

Kouzlo Scourgify, známé také jako "Kouzlo čištění", slouží k čištění a odstranění nečistot z předmětů nebo povrchů. Toto kouzlo je užitečné pro úklid a hygienu.

Sectumsempra

Kouzlo Sectumsempra slouží k vyvolání ostrých řezů a ran na těle cíle. Toto kouzlo je velmi nebezpečné a bylo vytvořeno Severusem Snapem.

Serpensortia

Kouzlo Serpensortia slouží k vyvolání hada. Stačí zaměřit hůlku na zem nebo jiné místo a vyslovit zaklínadlo "Serpensortia", a had se objeví. Toto kouzlo je spíše jako zábava nebo dekorační prvek.

Silencio

Kouzlo Silencio slouží k ztišení zvuků nebo zakázání mluvení. Toto kouzlo je užitečné pro zajištění ticha nebo pro zamezení komunikace.

Stupefy

Kouzlo Stupefy, známé také jako "Kouzlo ochromení", slouží k ochromení cíle a vyřazení ho z boje. Toto kouzlo je často používáno jako obranné kouzlo v soubojích.

Skurge

Kouzlo použité k vyčištění ektoplazmy, podivného materiálu, který za sebou zanechávají někteří duchové. Po seslání vytváří kouzlo mydliny.

Slugus Eructo

Kouzlo, které zasáhne oběť zeleným paprskem a následně ji donutí po následujících deset minut zvracet slimáky. Použil ho Ron Weasley ve druhém díle na Draca Malfoye, ale kvůli zlomené hůlce se kouzlo obrátilo proti němu a sám musel slimáky plivat.

Solidatur

Kletba, která vytvoří kolem oběti kruh rampouchů a nakonec ji nechá zamrznout do velkého rampouchu, který se objeví pod jejími nohama. Oběť bude následně ochromena, a kletba lze zrušit pouze drtícím kouzlem, jako je Bombarda, Confringo nebo Expulso.

Somnium

Kouzlo, které zasáhne osobu a donutí ji upadnout do půlhodinového spánku, během kterého zažije realisticky působící sen.

Somnium Duo

Kouzlo, které zasáhne kouzelníka a přenese ho do spánku se člověkem, který kouzlo seslal. Spánek může ukončit ten, kdo formuli vyslovil. Během spánku sdílí oba světy, ve kterých se jejich okolí stane vše, na co pomyslí.

Sonorus

Kouzlo, které zvýší hlasitost hlasu. Může být také použito k projekci ohlušujícího řevu z hůlky. Používal ho například Ludo Pytloun při komentování Mistrovství světa ve famfrpálu. Protikouzlem je kouzlo Quietus.

Spongify

Kouzlo, které udělá cíl měkčím a naducanějším.

Steleus

Kouzlo, které způsobí, že oběť musí po krátkou dobu neustále kýchat. Je oblíbené v duelech pro rozptýlení soupeře. Kouzlo je sesláno v podobě střely zelených kruhů.

 

Š

Ševelissimo

Kouzlo, které všem nežádoucím osobám v okolí zaplňuje uši nevysledovatelným šumem, což umožňuje mluvit bez obav, že budete zaslechnuti. Bylo vynalezeno Princem dvojí krve a poprvé se objevilo v šestém díle, když se Harry domlouval s Dobbym a Kráturou. V anglickém originále je užíváno zaklínadlo Muffliato.

 

T

Tarantallegra

Kouzlo Tarantallegra slouží k ovládnutí nohou cíle a donucení ho tancovat. Stačí zaměřit hůlku na osobu a vyslovit zaklínadlo "Tarantallegra", a nohy cíle začnou tancovat nekontrolovatelně. Toto kouzlo je spíše jako zábava nebo legrace.

Tentaclifors

Kouzlo, které přemění hlavu cíle v chapadlo. Není známo, zdali v této podobě může cíl dýchat.

Tergeo

Kouzlo použité na začátku šestého dílu, které Hermiona použila k smytí krve z Harryho obličeje. Formule znamená latinsky "čistím".

Titillando

Lechtací kouzlo, které zasáhne cíl a donutí ho svíjet se smíchy, dokud kouzlo není zrušeno.

 

V

Ventus

Kouzlo vyvolávající silný proud vzduchu ze špičky hůlky. Má také posílenou verzi Ventus Duo.

Vera Verto

Kouzlo, které promění živého tvora v pohár na vodu. Je potřeba třikrát klepnout hůlkou na cíl (tvora) před vyslovením formule.

Verdillious

Kouzlo, které po seslání napodobí hořící zelenou prskavku.

Verdimillious

Kouzlo, které vystřelí z hůlky zelené jiskry. Může být použito v duelech nebo k odhalení předmětů skrytých černou magií. Má také posílenou verzi Verdimillious Duo, která má červené zbarvení.

Vipera Evanesca

Toto kouzlo působí pouze na zvířata a dělá je mnohem hrůzostrašnějšími a silnějšími.

Vulnera Sanentur (nebo worne assamentum)

Léčivé kouzlo vytvořené Severusem Snapem jako protikouzlo ke kletbě Sectumsempra. Rány se léčí postupně po třech proneseních formule.

 

W

Waddiwasi

Použil Remus John Lupin ve třetím díle, kdy použil toto kouzlo proti Protivovi. Po vyřčení zaklínadla vyletěla z klíčové dírky žvýkačka, kterou tam předtím Protiva nacpal, a vletěla strašidlu do levé nosní dírky.

Wingardium Leviosa

Kouzlo Wingardium Leviosa slouží k zvednutí lehkých předmětů pomocí hůlky. Je jedním z prvních kouzel, které se učí mladí kouzelníci na Bradavicích a je základem kouzelnického umění.