Při nákupu nad 699Kč vlastní lístek na Bradavický express ZDARMA!

Daniel Radcliffe, alias Harry Potter

Seznamte se... Daniel Radcliffe, alias Harry Potter!

Do naší rubriky pro Denní věštec, ve které Vás  seznamujeme s našimi oblíbenými herci z Harryho Pottera jsme pro Vás nyní připravili článek o jednom z nejdůležitějším herci, a to sice o Danielu Radcliffovi, samotnému Harrymu Potterovi!  V předchozích článcích jste se mohli dozvědět spousty zajímavostí například o Michaelu Gambonovi, který hrál Albuse BrumbálaEmě Watson jakožto Hermioně Grangerové a v posledním díle o Tomu Feltonovi jakožto o Draco Malfoyovi.

Daniel Radcliffe život

Daniel Radcliffe, celým svým jménem Daniel Jacob Radcliffe se narodil 23. července 1989 v Londýně, konkrétně v Londýnském obvodu Fulham, v Anglii. Daniel se stal bezesporu známým díky své nejslavnější roli Harryho Pottera ve stejnojmenném filmu Harry Potter. Jak se ale k natáčení dostal, jaký byl jeho život před Harrym a jaké zkoušky mu osud pokládal během natáčení i po něm si rozebereme v článku dále.

Rodiče Daniela se jmenují Marcia Gresham (matka) a otec Alan Radcliffe. Maminka Daniela je povoláním kastingový agent a otec literární agent. Už z povolání rodičů je tedy jasné, že Daniel měl ke kariéře ve filmu, potažmo v umění, našlápnuto už od narození. 

První role

(Ne)překvapivě Danielova první role nebyla zdaleka v Harrym Potterovi, nýbrž ve snímku David Copperfield dle knižní předlohy Charlese Dickensna, kde Daniel Radcliffe ztvárnil mladého Davida Copperfielda. Tato role se mu po mnohých stránkách stala osudnou. nejenže to byla jeho první filmová zkušenost, ale hlavně se zde seznámil se svou hereckou kolegyní Maggie Smith, budoucí Minervou McGonagallovou! Toto setkání bylo skutečně klíčové, jelikož právě jejich vztah, který na place během natáčení vznikl vedl k tomu, že mladý Daniel dostal následně svou roli v Harrym Potterovi. Jeho druhým počin byl ve filmu Agent z Panamy, kde hrál po boku známého amerického herce a mimo jiné představitele 007 Jamese Bonda, Pierce Brosnana a známé herečky Jamie Lee Curtis. Právě Lee Curtis poprvé navrhla, že by se Daniel hodil na roli Harryho Pottera, na kterou se mezitím rozběhl casting.

Mladý Daniel Radcliffe

Daniel Radcliffe a Harry Potter

Danielova hlavní role nebyla od začátku vůbec jasná a napomohlo k ní několik skutečností. Mimo jiné taky autorka knižních předloh J.K. Rowlingová, které zaprvé Daniel padl do oka, ale hlavně trvala na filmovém obsazení hlavně britských herců. Původně Warner Bros. totiž plánoval, že se filmu Harry Potter ujme americký režisér Steven Spielberg (Jurský park, E.T. volá domů, ...), který měl v hledáčku na hlavní roli Harryho herce Haleye Joela Osmeta (Forest Fump jr.). Režisérem se však stal Chris Columbus, který respektoval přání k obsazení filmu britskými herci. Díky tedy přímluvě Maggie Smith (Minervy McGonagallové) a oblibě u samotné J.K. Rowlingové, dostal Daniel hlavní roli ve filmu Harry Potter.

První díl, Harry Potter a Kámen mudrců vyšel v kinech v roce 2001 a stal se přes noc obrovským hitem. O Harryho a Daniel byl najednou zájem téměř všude po celém světě. Krátce nato, v roce 2002, vyšlo pokračování Harry Potter a Tajemná komnata, která jen potvrdila popularitu Harryho Pottera. V tento okamžik bylo jasné, že studio dotočí všechny díly J.K. Rowlingové a nejlépe vždy s Danielem v hlavní roli. Což se nakonec, jak víme, podařilo.

Daniel Radcliffe a alkohol

Natáčení Harryho nebylo ovšem pro Daniela (ani pro ostatní hlavní dětské představitele) vždy jednoduché. Během natáčení na place chodili do školy a museli plnit všechny úkoly a zkoušky. Celé svoje dětství tak Daniel strávil buď na natáčení, nebo při propagaci Harryho Pottera. Během jeho dětských let to pro Daneila nebyl takový problém a i si to dle svých slov užíval, problémy ale nastaly při jeho dospívání, někde okolo natáčení 5. dílu, Harry Potter a Fénixův řád. Sám v několika rozhovorech přiznal, že má velké sklony k závislostem, ať už na čemkoli. Jeho velkým nepřítelem se tak stal alkohol, který jednu dobu konzumoval ve velkém množství a téměř na denní bázi. Sám přiznal, že často chodil na natáčení Harryho v podnapilém stavu a ve filmu zná mnoho scén, kde je to na něm vidět.  Daniel svého démona naštěstí i díky přátelům přemohl, když mu bylo 21 let. 

Žena Daniela Radcliffa

Milostný život Daniela není nějak bouřlivý, na to aby plnil přední stránky bulvárních médií. Celkově se mluví o Danielově 3 partnerkách. První z nich je Olive Uniacke, nevlastní dcera producenta Harryho Pottera Davida Heymana. S Olivií randil Daniel pouhý rok. Druhá žena v Danielově milostném životě je Rosie Coker, asistenkta produkčního na place natáčení Harryho Pottera. S Rosie randil Daniel o něco déle než s Olivií, i když né o moc. Jejich love story skončilo po dvou letech, údajně z důvodu jejich vytíženého pracovního života. Hlavní ženou v milostném životě Harryho Pottera, tedy Daniela Radcliffa je Erin Darke. S Erin se Daniel seznámil při natáčení filmu "Zbav se svých miláčků", ve kterém oba působili. Daniel žije v New Yorku s Erin dodnes a řadí se tak mezi největší stálice Hollywoodských páru. V dubnu roku 2023 se jim dokonce narodil chlapeček.

Daniel Radcliffe a žena Erin Darke

Daniel Radcliffe zajímavosti

 • Daniel během natáčení zlomil víc než 80 hůlek, jelikož je používal jako paličky na bubnování.
 • Roli v Harrym Potterovi hrál cleých 10 let
 • Při natáčení se zamiloval do své herecké kolegyně Heleny Boham Carter (Belatrix Lestrange)
 • Daniel byl při natáčení těžkým kuřákem a byl známým pro své ztrácení zapalovačů a časté dotazování fanoušků o zapálení cigarety
 • Jeho nejoblíbenější knižní verzí Harryho je 3. díl, vězeň z Azkabanu
 • Trpí nemocí Dyspraxie, která ovliňuje jeho pohyby a motoriku
 • Výška Daniela Radcliffa je "pouze" 165 cm
 • Jeho snem bylo být profesionálním hráčem cricketu
 • Je napůl žid a napůl Ir
 • Údajně je jeho nejoblíbenějším jídlem Sushi, ale také zároveň miluje Čokoládové žabky a všechny druhy sladkostí

Daniel Radcliffe časté otázky a odpovědi

 • Má Daniel Radcliffe děti? Ano, s jeho partnerkou mají 3. letého (článek psaný v roce 2024) syna
 • Jak je Daniel Radcliffe vysoký? Daniel měří 165 cm
 • Kdo je žena Daniela Radcliffa? Danielova partnerka se jmenuje Erin Darke a tvoří spolu pár už více než 13 let
 • Co dělá Daniel Radcliffe v roce 2024?  V roce 2024 vyhrál své první ocenění Tony, kritizuje J.K. Rowlingovou pro její anti-trans názory, věnuje se poezii a divadlu 

Daniel Radcliffe filmy a pořady

seznam filmů a pořadů, ve kterých Tom Felton hrál a vystupoval:

Rok Název Role Poznámky
2001 Harry Potter a Kámen mudrců Harry Potter
Agent z Panamy Mark Pendel
2002 Harry Potter a Tajemná komnata Harry Potter
2004 Harry Potter a vězeň z Azkabanu Harry Potter
2005 Harry Potter a Ohnivý pohár Harry Potter
2007 Harry Potter a Fénixův řád Harry Potter
2007 Prosincoví kluci Maps
2009 Harry Potter a Princ dvojí krve Harry Potter
2010 Harry Potter a Relikvie smrti – část 1 Harry Potter
2011 Harry Potter a Relikvie smrti – část 2 Harry Potter
2012 Žena v černém Arthur Kipps
2013 Zbav se svých miláčků Allen Ginsberg
2013 The F Word Wallace
2014 Rohy Ignatius Perrish
2015 Viktor Frankenstein Igor
2015 Vykolejená hlídač psů
2016 Imperium Nate Thomas
2016 Podfukáři 2 Walter Mabry
2016 Švýcarák Manny
2017 Ztracen v džungli Yossi Ghinsberg
2018 Přebytečná zátěž Sean Haggerty
2019 Playmobil ve filmu Rex Dasher (hlas)
2019 Guns Akimbo Miles Cassonva
2020 Útěk z Pretorie Lee Atwater
2022 Ztracené město Abigail Fairfax

 

Autor: Martin Štěpánek