Při nákupu nad 899Kč vlastní lístek na Bradavický express ZDARMA!

10 nejznámějších kouzel z Harryho Pottera

Kouzla a magie nás provázela celou čarodějnou sérií o dospívajícím chlapci s jizvou ve tvaru blesku na čele. Kouzla jsou příkazy, které pokud se správně vysloví a provede se správný tah kouzelnou hůlkou, tak svému pánu vyplní jeho požadavek, ať je jakýkoli. Může se jednat o jednoduchou věc, jako nadzvednutí předmětu, ale stejně tak to může být něco složitého, jako vyvolání svého patrona.

Provedení kouzel dělíme na verbální a neverbální. Verbální provedení je klasické, při kterém kouzelník společně se správným švihem hůlky vysloví kouzelnou formuli. Neverbální kouzla jsou oproti tomu pokročilou technikou, kterou zvládnou jen zkušení čarodějové. Pohyb hůlkou zůstává stejný, zaklínadlo nicméně není vysloveno nahlas, ale je na něj pouze myšleno v hlavě.

Harry Potter 101 nejznámějších kouzel

Nyní se podíváme na seznam 10 nejznámějších kouzel, se kterými jsme se setkávali v Bradavicích, ale i mimo ně.

 1. Expeliarmus. Jedno z nejznámějších kouzel v celé sérii a nejspíše nejoblíbenější zaklínadlo Harryho, které se stalo jeho „poznávací značkou“ při boji se Smrtijedy. Expeliarmus je obranné odzbrojovací kouzlo, které by mělo připravit vašeho protivníka o jeho hůlku, v případě důrazného užití protivníka i odmrštit.


 2. Wingardium Leviosa, aneb „švihnout a mávnout! Toto kouzlo umožňuje kouzelníkovi zvednout předmět a udržet jej ve vzduchu neboli nechat levitovat. Velmi se hodilo například Ronovi, když díky němu v Kameni mudrců odzbrojil horského trolla. Ale nezapomeňte! Je to Leviosa, ne Leviosááá.

 3. Expecto patronum. Kouzlo hodící se, když vám teče do bot. Ne tedy doslovně, pokud botou nemyslíte sebe samého a tekoucí vodou hejno mozkomorů, kteří dychtí po tom dát vám svůj polibek a tím vás „lobotimizovat“. Toto kouzlo je jedno z náročnější na provedení, musíte u něj silně myslet na nějakou šťastnou vzpomínku a při tom říci formuli: Expecto Patronum! Pokud je kouzlo úspěšné, tak vyvoláte svého patrona, který vás ochrání. Náramně posloužilo Harrymu, když zachraňoval z bryndy svého strýce Siriuse Blacka ve třetím díle. 4. Lumos, aneb: budiž světlo! Jednoduché kouzlo, které rozsvítí konec vaší hůlky. Kouzlo skvěle hodící se třeba k nočnímu čtení místo lampičky.

 5. Petrifikus Totalus. „Vyžaduje velkou odvahu postavit se našim nepřátelům, ale stejně tak postavit se našim přátelům.“ Abyste si mohli poslechnout tahle slova z úst Albuse Brumbála, při bouřlivém aplausu nebelvírské koleje, musíte se nejdříve nechat tímto kouzlem ochromit a skácet se k zemi jako hruška. Kouzlem Petrifikus totalus totiž proměníte svého nepřitele v živou sochu a zabraníte mu v jakémkoli dalším pohybu.

  Petrifikus Totalus

 6. Accio. Kouzlo sloužící k přivolání předmětů k sobě. Potřebujete svoje koště? Accio koště! Máte ovladač od televize daleko a musíte se zvednout? Accio ovladač!

 7. Ridikulus! Zábavné a účinné kouzlo, které využijete především při velkém úklidu. Kouzlo se používá na zahnání bubáků, kteří se rádi schovávají kdekoli po domě, a především pak v úzkých a tmavých prostředích, jako jsou šatní skříně, nebo šuplíky. Bubák na sebe bere podobu toho, čeho se nejvíce bojíte. V našem případě například žádného lajku u příspěvku. Je potom zapotřebí vymyslet něco vtipného a s výkřikem Ridikulus v to bubáka proměnit. Ridikulus 20.000 followers!

 

Kouzla s označením 8. 9. a 10. jsou už jen pro odvážné čaroděje a čarodějky. Pokud si na ně netroufáte, tak doporučujeme zastavit čtení zde a podívat se na další článek. Jedná se totiž o kletby, které se nepromíjejí. Jejich použití, abychom citovali pošuka Moodyho, vám totiž zajistí jednosměrnou jízdenku přímo do Azkabanu.

 

 1. Imperio. Kouzlo, které donutí vašeho protivníka dělat vše, co mu nakážete. Je škoda, že je toto užitečné kouzlo klasifikováno právě jako jedno z těch, které se nepromíjí. Všem by se nám čas od času hodilo použít Imeprio – umyj nádobí. Imperio – vynes odpadky a další.

 2. Cruciatus. Kletba, která svému protivníkovi přinese nesnesitelnou bolest. Bolest tak velkou, že z ní dokážete až zešílet. Své o tom vědí i rodiče Nevilla Longbottoma, které takto umučila smrtijedka Bellatrix Lastrangeová a zařídila jim tak celoživotní pobyt na speciálním oddělení v nemocnici u Svatého Munga.

 3. Avada Kedavra. Na první pohled roztomile znějící kouzlo, skoro jako „Abraka dabra“. Nenechte se ale zmást, jedná se o smrtelné kouzlo, jehož účel je jediný – zabít svou oběť. Jen jedinému kouzelníkovi, se jej podařilo přežít, a to hned dvakrát. No, hádejte sami kterému.

 

Toto je výčet deseti nejznámějších a nejvíce používaných kozel v celé kouzelné sérii. Samozřejmě, že bychom mohli seznam upravit a přidat další, jako: Alohomora, Mdloby na tebe, Protego, Obliviate, Sectumsempra nebo husí kůži nahánějící: Piertotum Locomotor! K nim a ke kouzelným hůlkám, která kouzla provádí, si ale řekneme něco v příštích článcích.