Pří nákupu nad 799 Kč dostanete vlastní lístek na Bradavický express ZDARMA!

Bajky Barda Beedleho - Příběh tří bratří

Vítáme vás u další části mini série o Bajkách Barda Beedleyho.

Dnes se podíváme na povídku s názvem Příběh tří bratří, kterou v knížce, z níž povídka pochází najdete jako úplně poslední.

Příběh tří bratří

V této povídce se setkáváme s třemi bratry, kteří putují na dalekou cestu. Při svém putování se dostanou až k řece, kterou se jim jako jedněm z mála lidí, kteří tudy procházeli podaří přebrodit. Při cestě přes ni se jim zjeví samotná smrt, kterou jejich schopnost dostat se přes řeku a uniknout tak z jejích spárů velice rozhněvala. Zachová si ale svou proradnost a místo, aby se bratry pokusila zabít přímo, poblahopřeje jim k jejich výtečné schopnosti kouzlit a dovolí jim, aby si každý z nich vybral něco, co mu smrt za odměnu daruje.

První a nejstarší bratr smrt požádá o hůlku, která by porazila každého kouzelníka a jeho tedy učinila neporazitelným. Smrt mu z bezového keře vytvoří požadovanou hůlku a slíbí, že s ní bude neporazitelný.

Dále se zeptá druhého, prostředního bratra, co by si přál on. Ten si od smrti vyžádá kámen, který dokáže oživit kohokoli z mrtvých a vysvobodit ho tak z její moci. Smrt mu tedy dá kámen, jenž sebere z břehu oné řeky a zaručí mu, že onen kámen opravdu oživí kohokoli, koho bude tento bratr chtít.

Příběh tří bratří

Třetí, nejmladší a také nejmoudřejší, bratr se však chováním smrti nenechal jen tak oklamat a zmást a požádal ji proto, aby mu věnovala něco, co mu umožní od této řeky odejít, aniž by ho smrt mohla následovat. Smrt, překvapena jeho chytrostí, mu, ač neochotně, věnuje svůj neviditelný plášť.

*V kouzelnickém světě a samotném Harryho příběhu se s neviditelným pláštěm setkáváme, ale jak sama J. K. Rowling uvádí, tyto pláště mohou časem, byť velice pomalu, ztratit některé, nebo dokonce všechny své schopnosti. Toto se ale pláště, který věnovala smrt třetímu bratrovy netýká, jelikož by to znamenalo, že plášť smrti ji nedokázal pořádně skrýt před zraky lidí.

Bratři smrti poděkují a vydávají se dále.

Později se na svém putování rozdělí a každý z nich si jde svou cestou.

První bratr po čase dojde do hostince, kde se vychloubá svým darem, bezovou hůlkou, od samotné smrti a tvrdí, že je nepřemožitelným. Kvůli závistivosti, která se netýká jen mudlů, ale i kouzelníků je ještě téže noci zabit a okraden o svou bezovou hůlku, jež dostal od smrti. Smrt jej tedy i přes jeho počáteční výhru získává do své moci.

Druhý bratr se naproti tomu vrátil zpět do svého domu, kde se svým nově získaným kamenem snaží oživit svou milou, která ale zemřela ve velmi mladém věku. K jeho překvapení se mu to podaří, ale i zde se záhy ukáže proradnost smrti, protože dívka je sice živá, ale druhý bratr z ní cítí jen chlad a dobře ví, že do světa živých již nepatří. V zoufalství nad tímto trápením své milé si nakonec sám vezme život, aby mohl být se svou milou napořád. Smrt se tedy zmocňuje i tohoto bratra.

 

Asi se nyní ptáte, co se stalo s třetím a posledním bratrem. Jako jediný se dožil velmi vysokého věku, ve kterém si konečně svlékl neviditelný plášť a ochotně se vydal se smrtí na druhý břeh.

Zajímavé byly také poznámky Albuse Brumbála, ředitele Bradavické školy, které poskytují pohled na věc jeho očima a také nám dávají více informací o tom, co se stalo s některými z těchto předmětů dále.

Dozvídáme se tak, že bezovou hůlku po prvním bratrovi začalo používat mnoho černokněžníků, mezi kterými byl například Gellert Grindelwald, Brumbálův blízký přítel a poté protivník. Bezová hůlka našla na okamžik místo i v rukou pána zla Lorda Voldemorta, kde ale neplnila svou službu.

Jak jste si již správně domysleli, jedná se o tři dary smrti, které jsou zmiňovány zejména v posledním díle (ve filmové verzi v posledních dvou) jako relikvie smrti.

Relikvie Smrti

Z tohoto příběhu dle mého plynou i ponaučení pro nás všechny. Ostatně jako ze spousty dalších pohádek. Rowlingová také opět dokázala, že své postavy moc dobře zná, protože všechny poznámky Albuse Brumbála byly prostě geniální a naprosto k němu seděly. I to, jak perfektně propojila pověst, která je v této pohádce s celou sérií jen dokazuje, že je to Autorka, která si rozhodně zaslouží být na žebříčku bestsellerů po celém světě.

Mně už nezbývá, než se s vámi rozloučit a popřát vám, ať všechna kouzla jdou od ruky.

 
Autor:  Čteme s Terkou
www.ctemesterkou.cz