Při nákupu nad 699Kč vlastní lístek na Bradavický express ZDARMA!

Kouzelní tvorové a fantastická zvířata z Harryho Pottera

Kouzelní tvorové jsou neodmyslitelnou součástí kouzelného světa Harryho Pottera. Tyto fantastická zvířata přinášejí do příběhu kouzelnického světa půvab, dobrodružství a neuvěřitelnou atmosféru. V tomto článku se podíváme na různé kategorie kouzelných tvorů, nejoblíbenější z nich a jaký je jejich význam v příběhu od J.K. Rowlingové.

Kdo jsou kouzelní tvorové?

Kouzelní tvorové jsou bytosti s magickými schopnostmi, které obývají svět kouzel Harryho Pottera. Mnozí z nich mají lidskou inteligenci a osobnost, zatímco jiní jsou spíše zvířecího charakteru. Tito tvorové mají různé podoby, od malých a roztomilých až po obrovské a děsivé. Jsou také rozděleni do různých kategorií podle jejich povahy a schopností. Mladí čarodějové v Bradavicích často dostávali svá kouzelná zvířata, aby jim dělala společnost při studiích. Například Harryho sova Hedvika, Ronova Krysa Prašivka, později sovička Papušík, Hermiony kočka Křivonožka, nebo Nevillova žába Trevor.

Kategorie kouzelných tvorů v Harrym Potterovi

Domácí skřítci

Domácí skřítci jsou jednou z nejznámějších kategorií kouzelných tvorů. Jsou to malé postavy s velkýma očima a špičatýma ušima. Domácí skřítci jsou často spojováni s domácími pracemi a slouží jako služebníci čarodějů a čarodějek. Domácí skřítci vesměs mají svou práci rádi a nevadí jim jejich podřízenost vůči kouzelníkům. Bojovat proti tomu se rozhodla například Hemriona, když založila svůj SPOŽÚS neboli Společnost pro Podporu Občanské a Životní Úrovně Skřítků. Spolek se zaměřoval na principy svobody skřítků a jejich stejnoprávnost vůči kouzelníkům a možnost užívat hůlku. Všichni kouzelní tvorové mají totiž od Ministerstva kouzel zakázáno používat hůlky. Domácího skřítka můžete osvobodit tím, že mu dáte kus oblečení.

Mezi nejznámější skřítky patří například Dobby, domácí skřítek, který se stal blízkým přítelem Harryho Pottera po tom, co od něj dostal ponožku a tím byl osvobozen od své práce pro rodinu Malfoyových. Dalšími známými skřítky jsou Krátura, domácí skřítek rodiny Blacků, později i služebník Harryho, nebo Winky, domácí skřítka Bartyho Skrka.

Zajímavostí z kouzelnického světa je, že největší sdružení skřítků na jednom místě je právě v Bradavicích, kde domácí skřítci pracují v kuchyni a připravují Bradavické hostiny.

Kouzelná zvířata

Další kategorií jsou kouzelná zvířata, která mají magické vlastnosti a často hrají důležitou roli v příběhu. Mezi ně patří například obří pavouk Aragog, trojhlavý pes Chloupek, hypogryf Klofan, testrálové, jednorožci, draci a spousty dalších. Kouzelná zvířata měl v oblibě zejména Bradavický klíčník a šafář Rubeus Hagrid. Aragog byl původně jeho chráněncem, Chloupek byl jeho psem, měl draka Norberta, staral se o Hypogryfa Klofana a o spousty dalších.

Kouzelníci a čarodějové

Kouzelní tvorové nemusí být vždy jen zvířata. Ve světe kouzel Harryho Pottera najdeme také mágy a čaroděje, kteří nejsou živými kouzelníky, ale kteří mají magické schopnosti a používají je k různým účelům. Patří sem například duchové, kteří obývají Bradavickou školu čar a kouzel.

Nejoblíbenější kouzelní tvorové

V světě Harryho Pottera existuje mnoho nezapomenutelných kouzelných tvorů, které získaly obrovskou popularitu mezi fanoušky a neodmyslitelně se zapsali do našich srdcí. Někteří z nich jsou:

Hedvika, věrná sova Harryho Pottera

Hedvika je sova, kterou Harry Potter dostal jako dárek od Hagrida k narozeninám. Její krásná bílá peří a oddanost Harrymu ji udělaly jednou z nejoblíbenějších postav. Hedvika mu sloužila jako věrný posel, který mu přinášel dopisy a zprávy. Pokud chcete potěšit fanouška Harryho Potera, tak dárkem s motivem Hedviky neuděláte chybu, přesvědčte se sami zde.

Harry Potter Hedvikla

Dobby domácí skřítek

Dobby je malý domácí skřítek, který se poprvé objevil ve druhém díle série Harry Potter a Tajemná komnata. Dobby se stal jedním z nejmilovanějších kouzelných tvorů díky svému oddanému charakteru a snaze chránit Harryho Pottera. Jeho roztomilá povaha a neohroženost ho učinily oblíbenou postavou. Ikonické jsou ponožky, které k Dobbymu neodmyslitelně patří. Právě ponožkou zajistil Harry Dobbymu svobodu. Pokud byste také někoho chtěli obdarovat a osvobodit, tak se můžete podívat na náš výběr ponožek od Dobbyho. S Dobbym je také neodmyslitelně spojena pláž Freshwater Beach ve velké Británii, kterou ročně navštíví stovky přiznivců Harryho Pottera.

Fénix Fawkes

Ohnivý pták Fénix Fawkes je bájný tvor s ohnivými pery. Je přítelem profesora Albuse Brumbála, ředitele Bradavické školy čar a kouzel. Fénix je známý svou schopností znovu ožít z vlastního popela a také svou schopností přinést uzdravení a ochranu. Fénixové dokáží utáhnout obrovská břemena a jejich slzy léčí, jak se Harry přesvědčil ve druhém díle. Po smrti Albuse Brumbála Fawkes navždy opustil Bradavice a už ho více nikdo nespatřil.

Harry Potter Fenix

Domácí skřítek Krátura

Krátura je další domácí skřítek, který se objevil ve světě Harryho Pottera. Původně byl služebníkem rodiny Blackových a byl známý svou nepřátelskou povahou. Avšak díky Harryho Potterovi a jeho projevené laskavosti Krátura postupně změnil svůj postoj a stal se loajálním spojencem. Příběh Krátury je plný zvratů a jedná se o velmi důležitou postavu v celé sérii. Více o jeho osudu a příběhu je napsáno v knize, ve filmu tento kouzelný tvor nedostal bohužel tolik prostoru.

Harry Potter Kratura

Niffler - Hrabák

Hrabák, anglicky Niffler je malý tvor s ostrým nosem a sklony ke krádežím lesklých předmětů. I přes svou zlodějskou povahu je Hrabák populární mezi fanoušky pro svou roztomilost a komické chování. Hrabák se poprvé objevil ve filmu Fantastická zvířata a kde je najít a rychle se stal jedním z nejoblíbenějších kouzelných tvorů. Nicméně dávno předtím byl zmíněn již v knize, kdo ho třídě představil Hagrid.

Jaký je význam kouzelných tvorů v příběhu?

Kouzelní tvorové hrají důležitou roli v příběhu Harryho Pottera. Mají několik významných funkcí a přispívají k bohatosti a komplexnosti celého světa kouzel.

Pomocníci a poslové

Kouzelní tvorové často plní roli pomocníků a poslů. Hedvika, Harryho sova, mu slouží jako spojení s kouzelnickým světem a pomáhá mu předávat zprávy a dopisy. Dobby, domácí skřítek, se snaží chránit Harryho a plní pro něj různé úkoly. Díky nim se hlavní postavy mohou spolehnout na podporu a pomoc těchto kouzelných bytostí.

Komické postavy a zdroj humoru

Mnoho kouzelných tvorů má také komický charakter a slouží jako zdroj humoru a odlehčení napínavých scén. Například Hrabák, který okamžitě zaujme fanoušky svým posedlostí lesklými předměty a komickým chováním. Tyto postavy přinášejí lehkost do příběhu a zpříjemňují čtenářům i divákům zážitek z dobrodružství v kouzelnickém světě.

Symbolika a tematický prvek

Kouzelní tvorové jsou také nositeli symboliky a tematických prvků. Například fénix Fawkes je symbolem obnovení, naděje a síly, která může vyvstat z popela. Jeho přítomnost ve příběhu zdůrazňuje důležitost překonávání obtíží a síly lidského ducha.

Kouzelní tvorové a jejich magické schopnosti

Kouzelní tvorové mají také různé magické schopnosti, které přidávají do příběhu další rozměr a zajímavost.

Léčení a uzdravování

Někteří kouzelní tvorové mají magické schopnosti léčení a uzdravování. Fénix Fawkes je schopen díky svým slzám léčit zranění a přinášet uzdravení. Jeho přítomnost je důležitá při léčení a poskytuje naději pro ty, kteří se ocitnou v těžkých situacích.

Závěr

Kouzelní tvorové jsou neodmyslitelnou součástí světa Harryho Pottera a přinášejí do příběhu pohádkový a magický prvek. Jejich různé kategorie, jako skřítci, kouzelná zvířata a mágové, přispívají ke komplexnosti a rozmanitosti tohoto světa. Magických tvorů v celém kouzelném světe Harryho Pottera je daleko více, než jsme obsáhli v tomto článku, proto vyjde brzy pokračování s charakteristikou dalších tvorů, jako jsou vlkodlaci, obři, víly, jezerní lidé a další!

 

 

Často kladené otázky

  1. Který kouzelný tvor je nejoblíbenější mezi fanoušky?

Mezi fanoušky je nejoblíbenějším kouzelným tvorem často Dobby, domácí skřítek. Jeho roztomilý charakter, oddanost a dobrodružné eskapády ho učinily oblíbenou postavou.

  1. Jaké další kouzelné tvory lze najít ve světě Harryho Pottera?

Ve světě Harryho Pottera je mnoho dalších kouzelných tvorů, jako například kentauri, upíři, obři vlkodlaci a další. Každý z těchto tvorů má své vlastní jedinečné vlastnosti a přináší do příběhu svěží

  1. Jakou roli hrají kouzelní tvorové ve vzdělání na Bradavické škole čar a kouzel?

Kouzelní tvorové mají ve vzdělání na Bradavické škole čar a kouzel důležitou roli. Studenti se učí o různých druzích kouzelných tvorů, jejich vlastnostech, chování a péči o ně. Tímto způsobem se studenti seznamují s magickým světem kolem sebe a rozšiřují své znalosti o bytostech, které je obklopují. Péči o kouzelné tvory vyučoval Rubeus Hagrid střídavě s profesorkou Červotočkovou.

  1. Jak se mohu dozvědět více o kouzelných tvorech ve světě Harryho Pottera?

Existuje mnoho zdrojů, které vám poskytnou další informace o kouzelných tvorech ve světě Harryho Pottera. Můžete si přečíst knihy od J.K. Rowlingové, ve kterých jsou kouzelní tvorové podrobně popsáni. Dále existují také encyklopedie a průvodci zaměřené specificky na kouzelné tvory, které vám poskytnou podrobné informace o jednotlivých druzích. Velmi přínosná je například kniha Fantastická zvířata a kde je najít. Zvířata z knihy se stala právě předlohou pro stejnojmenné filmy.