Pří nákupu nad 799 Kč dostanete vlastní lístek na Bradavický express ZDARMA!

Rozdíly mezi filmem a knihou Harry Potter a Princ dvojí krve

Pozor, následující článek obsahuje spoilery!

Po čase navazujeme na náš seriál o rozdílech mezi filmem Harry Potter a knihou. Již jsme se rozpovídali o hlavních rozdílech v Kameni mudrců, jako například chybějící scéna, kdy Harry poprvé potká Draca Malfoye, nebo hlavní rozdíl v odpykání školního trestu v zapovězeném lese.

Dále jsme zmapovali rozdíly v Tajemné komnatě, kdy jsme, mimo jiné, ve filmu byli ochuzeni o „mudlovskou rvačku“ mezi Arturem Weasleyem a Luciusem Malfoyem na Příčné ulici, nebo o oslavu úmrtí skoro bezhlavého Nicka.

V dalším díle, Vězni z Azkabanu, jsme upozornili na chybějící scény, jako například famfrpálové utkání a poukázali na styl filmu pod novým režisérem, který kladl více důraz na vtipné a akční scény. Také jste se zde dozvěděli, kvůli komu má Chroptící chýše svou strašidelnou pověst, nebo o velké zradě Hermiony. Všechny tyto a mnohé další rozdíly najdete sepsány v první části této série článků.

Další díly, Ohnivý pohár a Fénixův řád jsme vzali více dopodrobna, jelikož v těchto dílech se již počet rozdílů značně navyšuje. Všechny se je můžete dozvědět v 2. pokračování rozdílů mezi filmem a knihou. Dozvíte se zde například více o domácích skřítcích, Ritě Holoubkové, kdo byl gambler Ludo Pytloun a další. 

Rita Holoubková

Ve výčtu rozdílů z 5. dílu, Řádu fénixe, se dozvíte o Hagridově misi, kterou měl s Madame Maxime, více o Kráturovi a jeho lži, která vlastně nepřímo způsobila smrt Siriuse! Ve filmu také chyběla scéna z návštěvy nemocnice u Svatého Munga, která odkrývá historii Nevillových rodičů. Setkali jsme se zde také opět se známým Zlatoslavem Lockartem. Tím hlavním ale je více informací o tajné zbrani, věštbě, která byla ve filmu vysvětlena poněkud stroze. Brumbál si na Harryho v knize udělal vyjímečně o 5 minut více času a vše mu vysvětlil, například i to, proč musí zůstávat až do své plnoletosti u Dursleyových. Více se dočtete v článku rozdíly mezi filmem a knihou Harry Potter 2. část.

Nyní se přesuneme ke konečné fázi naší série, která začíná být poněkud temnější a tajemnější. Jedná se díly Harry Potter a Princ Dvojí krve a Harry Potter a Relikvie Smrti.

Harry Potter a Princ dvojí krve, rozdíly mezi filmem a knihou

Princ dvojí krve je 6. pokračováním kouzelnické série od J.K Rowlingové a také posledním dílem, kde stráví naše trio (Harry, Ron a Hermiona) svůj rok v Bradavicích. Kniha je o něco kratší než její předchůdkyně Fénixův řád, zato je skoro od začátku do konce nabyta novými příběhy ze Světa kouzel. Hlavní rozdíl mezi knihou a filmem je především v tom, že režisér David Yates tlačil více na akční a emoční scény. Film se držel hlavní linie a nikam neodbočoval. Dostali jsme tak 2,5 hodiny čisté zábavy a akce, ale uniklo nám spousty vedlejších příběhů, zajímavostí a střípků z kouzelnického světa, střípků tolik důležitých k poskládání celé skládačky kouzelnické série. Pojďme se tedy podívat, jaké hlavní rozdíly nám 6. pokračování přineslo.

Samotný začátek

Film už od začátku měl jasný úkol – navodit v nás pocit chaosu a strachu po tom, co v minulém díle se oficiálně vrátil pán zla, Lord Voldemort. To hravě zvládli Smrtijedi terorizující Příčnou ulici a Londýn jako takový. Rowlingová v knize začínala pozvolněji, ovšem jistý pocit, že je ve vzduchu velký problém v nás zanechala také. Kniha totiž začíná tím, že Kornelius Popletal navštíví mudlovského premiéra a sdělí mu, že se Voldemort vrátil. To je jasné znamení toho, že ministerstvo nemá vše pod kontrolou. Dozvíme se zde také poprvé to, že novým ministrem kouzel je Rufus Brousek, ve filmu se k tomu dostaneme až v 7. díle.

Fenrir Šedohřbet unáší Ollivandera

Odchod od Dursleyových

Ve filmovém ztvárnění se v 6. díle s Dursleyovými nesetkáme. Od režiséra Yatese jsme dostali scénu, kdy pubertální Harry hází očkem po číšnici v metru a už - už to vypadá, že si domluví rande, než mu do toho skočí křen Brumbál a vše mu překazí. V knize se zatím Harryho intimní život do popředí nedostal a tak jej Brumbál poctí návštěvou pouze u Dursleyových, kde mu oficiálně předá pozůstalosti po Siriusovi a společně opustí Zobí ulici.

Albus Brumbal na nastupišti

Patálie ve vlaku a zachránkyně Tonksová

Při cestě do Bradavic Harry dostane skvělý nápad, že bude odposlouchávat Malfoye pod neviditelným pláštěm, má totiž podezření, že se přidal ke Smrtijedům a chce to dokázat. Naneštěstí na sebe upozornil a lišák Malfoy si toho všiml. Počkal si na Harryho a kouzlem Petrificus Totalus ho znehybnil. Hodil přes něj plášť a doufal, že odjede zpět do Londýna. A zde se nám verze začínají rozcházet, dle filmu Harryho objevila Lenka – režisér si nejspíše připravoval její další pokračování a bylo potřeba ji již ukázat. V knize ve skutečnosti ale Harryho našla Tonksová.

U postavy Nymphadory Tonksové zůstaneme. Pokud jste viděli pouze filmy, tak jste mohli být zmateni z jejího náhlého vztahu s Náměsíčníkem Remusem Lupinem. V knize je tento vztah budován pomalu a jsou k němu dodávané přímé detaily, takže když se to stane, tak se čtenář nediví a je vlastně za oba rád.

Přílišná snaha o akci, kterou odnesl Weasleovic dům

Film od samého začátku má tempo, nezpomaluje a přidává akci za akcí. Divák se tak rozhodně nenudí. Nicméně tuto snahu o strhnutí diváka na okraj gauče odnesl náš oblíbený Weasleovic dům, Doupě. Ve filmu bylo Doupě napadeno smrtijedy Belatrix Lestrangovou a Fenrirem šedohřbetem ve snaze zajmout Harryho. Při vzájemném útoku, který byl bezesporu nabytí akcí, došlo k zapaléní a vyhoření celého doupěte. Tohle se ale v knize nikdy nestalo a Weasleovi mohli tak v klidu dál spát pod vlastní střechou. Je až úsměvné, že v dalším dílu, Relikviích smrti a jejích prvních scénách při svatbě je doupě úplně v pořádku, jako by se nikdy nic nestalo.

Hodiny historie s Albusem Brumbálem

Jednou z největších zmeškaných příležitostí, které ve filmu chybí vnímáme v „soukromých hodinách“ Albuse Brumbála a Harryho. Brumbál se po celou dobu 6. dílu schází s Harrym a společně zkoumají minulost Lorda Voldemorta. Pomocí myslánky se vrací do různých vzpomínek a poznávají historii rodiny Gauntů, předků Toma Raddlea.

Útok na Doupě

Závěrečná bitva v Bradavicích

Během toho, co se Harry s Brumbálem vrací ze svého tajného úkolu získaní Viteálu (mimochodem do školy se vracejí na košťatech), se v Bradavicích rozohnila veliká bitva mezi Smrtijedy a učiteli, potažmo členy Fénixova Řádu. Podobná bitva jako v posledním díle, Bitva o Bradavice, ale v menším měřítku. Ve filmu tato bitva vůbec není a jsme tak ochuzeni o magický um profesora Kratiknota nebo Mc Gonagallové. Ve filmu jsme se dočkali pouze útěku Smrtijedů a zapálení Hagridovy boudy (co s tím zapalováním věcí režisér v tomto dílu měl?)

Smrt Albuse Brumbála

Brumbálův pohřeb

Už tak bylo dost stresující a smutné vidět oblíbeného moudrého ředitele padat z Astronomické věže, nemluvě o dojemné scéně žáku s hůlkami mířícími k nebesům na jeho počest. Je tedy možná pochopitelné, že jsme se ve filmu s Brumbálovým pohřbem nesetkali. Je to ovšem škoda, řada z Potterheadů by uvítala formální rozloučení s jejich oblíbenou postavou

Závěr

Nyní jste dočetli výčet hlavních rozdílů mezi knihou a filmem Harry Potter a princ dvojí krve. Ze všech dílů se zdá být tento a poslední, 7. díl nejvíce rozlišný. Pokud nejste vášnivými čtenáři, ale filmy o Harrym milujete, tak doporučujeme přečíst knihu, nebo poslechnout audioverzi, alespoň tohoto a 7. dílu. Rozhodně nebudete litovat, to slibujeme! Ostatně na nemalé rozdíly v 7. díle, tedy v Relikviích smrti se podíváme v dalším článku.