„....profesorka McGonagallová pred prvákov kládla stoličku. Na ňu položila špicatý čarodejnícky klobúk. Ten klobúk bol poplátaný, obdratý a hrozne špinavý.“
Takto prvý krát popísal Harry Potter Triediaci rokfortský klobúk. Najskôr si povedzme niečo o jeho vzniku a histórií. Triediaci alebo rokfortský klobúk bol pôvodne klobúkom Richarda Chrabromila. Neskôr ho však štyria zakladatelia Rokfortu začarovali aby dokázal premýšľať, rozprávať a roztrieďovať študentov do jednotlivých fakúlt. Dokáže ovládať legilimenciu, čo mu v podstate umožňuje vidieť do hláv študentom alebo komukoľvek, kto si ho nasadí na hlavu.
Triediaci klobúk odmieta priznať svoje chyby pri zatrieďovaní. Ak napríklad Bystrohlavčan prepadne pri všetkých testoch alebo ak je Chrabromilčan zbabelí, tak aj tak neustále tvrdí, že spravil správne rozhodnutie. Ale celkovo sa tvrdí, že spravil minimum chýb za tie stáročia, čo existuje.
J.K.Rowlingová uviedla, že Triediaci klobúk nebola jej prvtoná myšlienka na zatrieďovanie študentov do fakúlt. Tá myšlienka sa rozvinula až postupne. Jedným z jej prvotných nápadov boli napríklad sochy štyroch zakladateľov, ktoré by ožili pred študentmi a priradili by ich do svojich fakúlt. Ale stále jej to neprišlo ono. Až neskôr ju napadol hovoriaci klobúk, ktorý by si študenti nasadzovali na hlavu. Čo sa vám viac pozdáva? Sochy alebo klobúk?
Existuje taký výraz, že „Hatstall“. Týmto výrazom sa označujú osoby alebo v tomto prípade študenti, ktorých triedenie trvá dlhšie ako päť minút. Tento dlhý čas, počas ktorého sa triediaci klobúk nevie rozhodnúť kam má študenta zaradiť, sa vyskytuje asi raz za 50 rokov. Počas Harryho doby na Rokforte nezískal nikto tento termín. Ale Hermiona Grangerová a Neville Longbottom boli k tomu blízko. Rokfortský klobúk sa pri Hermione rozhodoval medzi dvoma fakultami, Chrabromilom a Bystrohlavom. Toto jeho rozhodovanie trvalo takmer štyri minúty. V prípade Nevilla bol klobúk pevne rozhodnutý zaradiť ho do Chrabromilu. Neville bol však vystrašený a žiadal o to, aby ho zaradil do Bifľomoru. Túto ich hádku vyhral klobúk a Neville putoval do Chrabromilu.
Avšak Harry poznal aj skutočné osoby, ktoré boli označené termínom „Hatstall“. Boli nimi profesorka McGonagallová a Peter Pettigrew. Minerva McGonagallová sedela pri zaraďovaní s klobúkom na hlave päť a pol minúty. Podobne ako pri Hermione tak aj pri Minerve sa klobúk nevedel rozhodnúť medzi Bystrohlavom a Chrabromilom. Všetci veľmi dobre vieme ako to nakoniec dopadlo. Aj v prípade Petra Pettigrewa sa klobúk nevedel rozhodnúť medzi dvomi fakultami, Chrabromilom a Slizolinom. Myslím, že v tomto prípade mu vyčítame všetci jeho chybné rozhodnutie. Aj keď triediaci klobúk si stojí za svojím a odvoláva sa na to ako sa Pettigrew zachoval pri svojej smrti.
Básnička Triediaceho klobúka
Vráťme sa ale o krok späť. Ešte pred tým ako začne Triediaci klobúk priraďovať študentov do jednotlivých fakúlt, tak najprv zaspieva úvodnú pieseň, v ktorej vysvetľuje základné predpoklady štyroch fakúlt: Chrabromil, Bystrohlav, Slizolin a Bifľomor.
A tak sa stalo aj počas Harryho zatrieďovania. Pieseň môže vyzerať takto nejako:
V Chrabromile, tam sa zídu
udatní a odvážni,
čo statočne s chrabrým srdcom
uskutočnia dávne sny.
V Bifľomore, tam je taktiež
pre poctivcov miesta dosť,
pre tých, ktorí vždy si splnia
svoju školskú povinnosť.
Mnohí budú v Bystrohlave,
predsa hlavy bystré ste,
tam vždy posielam len takých,
čo majú um namieste.
No aj v takom Slizoline
nebývajú žiaci zlí,
do aleluja sa drvia,
aby svoj cieľ dosiahli.
Toto je len jedna ukážka z mnohých piesní rokfortského klobúka.
Hovoriaci klobúk nebol dobrý len na triedenie študentov, ale mal aj dôležitejšiu úlohu v sérii Harry Potter.
V Harry Potter a tajomná komnata poslal profesor Dumbledore fénixa Félixa aj s triediacim klobúkom Harrymu do tajomnej komnaty. V rokfortskom klobúku sa objavil meč Richarda Chrabromila, ktorý sa objavuje len pravým Chrabromilčanom. Stalo sa tak ešte raz v bitke o Rokfort v časti Harry Potter a Dary smrti. Neville mal na hlave zapálený triediaci klobúk a zrazu pocítil na hlave niečo ťažké. Bol to Chrabromilov meč.
Čo sa týka triedenia tak sa často vyskytuje aj otázka o tom, že ak by boli študenti triedení ako starší a nie ako jedenásťroční, tak či by patrili do iných fakúlt ako boli pôvodne zaradení? Pretože osobnosť človeka sa vekom rozvíja a mení. A poznáme veľa príkladov zo sveta Harryho Pottera, kde by sme rozhodne my sami rozhodli inak pri zatrieďovaní niektorých osôb. Aj sám Dumbledore mal menšiu úvahu o zatrieďovaní: „Niekedy si myslím, že triedime príliš skoro..“
Každopádne tak ako my mukli tak aj čarodejníci a čarodejnice majú zložitú povahu. V každom z nás sa nachádza zmes vlastností a každý z nás môže mať viaceré vlastnosti zo štyroch fakúlt a neurčuje nás len tá jedna fakulta, do ktorej sme zaradení. A najlepšie to vystihol Albus Dumbledore: „Sú to naše rozhodnutia, Harry, ktoré ukazujú, akí naozaj sme, oveľa viac ako naše schopnosti.“
A do ktorej fakulty by vás zaradil triediaci klobúk?
Autorka textu: Viktória Vojteková